chloroza dom

Jak pielęgnować sukulenty?

19:59:00Adam Kasicki


Zdawałoby się, że wszyscy znamy już sukulenty. Nic bardziej mylnego! Chociaż są popularne, to wciąż kryją tak wiele sekretów. Chyba wszyscy mieliśmy kaktusową uprawę, ale czy na pewno wiemy o nich wszystko? Czy wiemy jak je pielęgnowaćCo zrobić, gdy zżółkną lub stracą turgor? Odpowiedź na to i wiele innych dręczących Cię pytań znajdziesz poniżej.

Stanowisko kaktusów
Fot. @cacti.cacti

Gdzie najlepiej sprawdzą się kaktusy?

Kaktusy to w większości rośliny wolno lub bardzo wolno rosnące. Co zrobić, jeśli nasz zielony podopieczny nie rośnie, a inne sukulenty na naszym parapecie wyciągają się do światła?
Jest zbyt ciemno, wystarczy że przestawisz roślinę na słoneczne okno. Zatem kaktusy oraz wszystkie inne sukulenty najlepiej sprawdzą się na stanowisku nasłonecznionym. Ważne, aby zapewnić im warunki jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych.

Jakie podłoże?
Fot. @cacti.cacti

Jakie podłoże będzie najlepsze?

W naturze sukulenty najczęściej występują na pustyniach, w górach, a niektóre gatunki nawet w lasach deszczowych. Z tego też powodu do ich domowej uprawy najlepiej sprawdzi się podłoże przepuszczalne. Czy warto korzystać z gotowych mieszanek? Zdecydowanie tak. Natomiast warto też dodać do nich piasku, żwiru, czy chociażby drenażu, aby zwiększyć przepuszczalność podłoża. Oczywiście taką mieszankę możemy też stworzyć samemu, wypełniając połowę doniczki ziemią uniwersalną, a drugą połowę piaskiem (lub żwirem).

Jak podlewać?
Fot. @dezaktus

Jak podlewać sukulenty?

Zdawać by się mogło, że sukulenty (w tym kaktusy!) to rośliny nie do zdarcia. A jednak! Pomimo swojej odporności na trudne warunki, nie poradzą sobie z zalaniem. No właśnie, objawami nadmiaru wody jest przegnicie korzeni i marszczenie pędów, które w ostateczności prowadzą do obumarcia rośliny
Wskazówka: Jeśli gnije inna część niż podstawa, odetnij ją, a pozostałą część posyp siarką.

Zatem jak je podlewać, aby tego uniknąć? Przede wszystkim powinniśmy robić to rzadko, za to bardzo obficie. Zabiegu tego dokonujemy dopiero, kiedy ziemia w głębi doniczki przeschnie. W okresie wegetacyjnym, czyli w zimie możemy zaniechać podlewania. Jeśli zaś widzimy, że nasz kaktus usycha, traci turgor, wówczas możemy delikatnie zwilżyć podłoże. Do wody, którą podlewamy naszą roślinę, dodajmy nawozu. Zabieg ten zapewni lepszy wzrost rośliny i ochroni ją przed szkodnikami.

Jak czyścić?
Fot. @cacti.cacti


Jak je czyścić?

Czy w ogóle powinniśmy czyścić sukulenty? Zdecydowanie tak. Kurz ogranicza bowiem dostęp światła do rośliny, przez co wolniej zachodzi fotosynteza. Najlepszym sposobem na wyczyszczenie tego typu rośliny jest użycie pędzelka malarskiego o odpowiedniej wielkości, który nie uszkodzi sukulenta, a jednocześnie dotrze w każdy zakamarek. W przypadku kaktusa należy być ostrożnym, aby jak najmniej go dotykać, kaktusy są na to bardzo wyczulone (i nie tylko one, nasze ręce też!).

Najpopularniejsze choroby
Fot. @thejungalow


Najpopularniejsza choroba sukulentów

Jedną z najpopularniejszych chorób jest chloroza. Roślina ma problem z przyswajaniem żelaza. Objawia się ona zżółceniami, spowodowanymi zanikiem zielonego barwinka (chlorofilu). Aby zniwelować jej skutki należy wymienić podłoże oraz zastosować specjalny nawóz z dużą ilością żelaza i manganu. Groźne w skutkach są również poparzenia słoneczne. Objawiają się one w postaci białych, jakby zapadniętych plam. Tak jak wspominałem powyżej, ze względu na brak dostatecznej ilości światła, sukulenty przestają się rozwijać, stają się wiotkie, a ich kolce sprężyste.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, koniecznie skomentuj lub napisz na adres magicznycontact@gmail.com



You Might Also Like

12 komentarze

 1. Kocham kaktusy. Dzięki za post o tych roślinach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super wpis. Właśnie tego potrzebowałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię kwiaty, lubię ludzi, kocham wyprzedaże, a kaktusy, to uwielbiam. Skąd to uwielbienie? Są mało wymagające,a za to piękne, dostojne, wdzięczne. Rosną wolno, więc mieszczą się ciągle na tym samym parapecie i nie "umrą", gdy wyjadę na urlop.
  Pzdr. Karina

  OdpowiedzUsuń
 4. mam eszewerie agavoides do jakiej doniczki powinienem ją przesadzić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eszewerie tworzą rozłożyste rozety, a przy tym mają płytki system korzeniowy. 👉🏻 Zatem idealnie sprawdzi się niska, szeroka doniczka.

   Eszeweria lubi przepuszczalne podłoże 👉🏻 Do doniczki wsyp ziemię do sukulentów lub każdą inną o obojętnym odczynie.

   🌿🌿🌿

   Usuń
 5. Ladne zdjęcia��

  OdpowiedzUsuń
 6. Super post, krótko, treściwie i na temat

  Pozdrawiam, Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Zastanawiam się tylko czy nie dałem zbyt kontrowersyjnych zdjęć?👨🏼‍💻🌵

   Usuń

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy