W tym roku na balkonie po raz pierwszy w życiu postanowiłem posadzić pomidorki koktajlowe. W tym celu zakupiłem trzy krzaczki pomidorków czerwonych i dwa żółtych. Dzięki szczególnej trosce, codziennemu doglądaniu i podlewaniu udało mnie się zebrać miseczkę tych czerwonych, a także i żółtych kuleczek.
Jak bardzo słodka jest czerwień?
Słodkość pomidorów mierzy się przy pomocy refraktometru, w skali Brixa (°Bx), która określa procentową zawartość cukru w pomidorowym soku. Nazwa skali pochodzi od nazwiska XIX- wiecznego, niemieckiego profesora chemii, który jako pierwszy mierzył gęstość soku owoców.
Na skali słodkości, według wskaźnika Brixa, od sześciu do jedenastu, czyli na najwyższej pozycji plasują się pomidorki koktajlowe.
Mój przepis na maleńkie, sałatkowe szaleństwo
Mix sałat, ser pleśniowy, oliwki, szynka parmeńska, garść przekrojonych na pół, czerwonych i żółtych pomidorków i sos winegret. Tyle wystarczy, by cieszyć się przepyszną, zdrową sałatką.Skąd pochodzą?
uprawiano je dla ozdoby, ponieważ uważane były za silnie trujące.
Poma amoris
Od początku swojego istnienia pomidory miały różne nazewnictwo. Mnie najbardziej przypadła do gustu nazwa „jabłka miłości”, czyli Poma amoris, a także „złote jabłka”, czyli Poma aurea. Dopiero w XIX- w przyjęła się współczesna nazwa- pomidor.Jak je spożywamy?
Najczęściej na surowo, jako dodatek do sałatek, kanapek, a takżejako składnik wielu zup i sosów. W sposób przetworzony na soki, przeciery,
ketchupy oraz koncentraty. Mnie najbardziej smakują z serkiem typu grani lub
śmietaną.
Specyfikacje
Stanowisko: Roślina wymaga miejsca nasłonecznionego, osłoniętego od wiatru,Gleba: Przepuszczalna, zasobna w próchnicę. Mogą być uprawiane na polu, w
szklarniach, a także w przydomowych ogródkach i doniczkach na balkonie.
Uprawa: Krzaki należy podwiązywać, ze względu na ich wysokość i gibkość,
osiągają ok. 1,5 m.
Kształt owoców może być: Kulisty, a także przypominający
śliwkę, gruszkę lub paprykę.
Kolor: Czerwony, zielony, żółty, a
nawet czarny. Istnieje wiele odmian pomidorów.
Na zdrowie
Pomidorki koktajlowe to źródło witaminy A, witamin z grupy B, C, PP, składnikówmineralnych (takich jak: żelazo, magnez, potas, sód, fosfor, wapń, cynk oraz
jod) oraz kwasów: foliowych i szczawiowych. Zawierają one także największą wśród warzyw ilość flawonoidów- grupę przeciwutleniaczy, czyli antyoksydantów. Co ciekawe antyoksydanty obecne są również w takich produktach jak wino, czy chociażby herbata. Flawonoidy są istotnym aspektem w profilaktyce nowotworów.
12 komentarze
bardzo ciekawe. Ja też posadzę te pomidorki na balkonie, bo mieszkam w bloku a działki nie mam. Własne pomidory, to jest coś. Dziękuję
OdpowiedzUsuńAh. Chciałam jeszcze dodać, że piękne zdjęcia. ciao
OdpowiedzUsuń😊
OdpowiedzUsuńNigdy nie miałem pomidorków na balkonie. Moja sąsiadka na balkonie sadzi je już trzeci rok. Ja podpatruje z zaciekawieniem jej zbiory. No i ten blog zachęcił mnie do spróbowania. Tak na wiosnę sadzę pomidorki :)
OdpowiedzUsuńSą przepyszne, soczyste, pełne witamin. Polecam😊🍅🍅🍅
OdpowiedzUsuńA ja uprawiam pomidorki a moja rodzina uwielbia z nich zupkę.Podoba mi się z jakim uczuciem podchodzisz do roślin chyba je kochasz.
OdpowiedzUsuńDokładnie. Rośliny to moja największa pasja. Pozdrawiam
UsuńW naszej kuchni 🍅 to jedno z najważniejszych warzyw. Dodajemy go niemal do wszystkiego, a czasem jemy jak jabłko. Fajnie dowiedzieć się tylu ciekawostek na jego temat! Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńUwielbiam. :)
OdpowiedzUsuńI kto by pomyślał, że wcześniej ich nie jadano. :D
Też się zdziwiłem. Pozdrawiam
Usuńkto nei kocha pomidorów?
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.