apartamentowiec architektura

Vertical Forest- pionowy las w samym sercu Mediolanu

22:04:00Adam Kasicki


Vertical Forest Mediolan
Fot.  www.stefanoboeriarchitetti.net

Cenisz sobie luksus i nowoczesność, a jednocześnie nie możesz żyć bez natury? Stefano Boeri ma coś w sam raz dla Ciebie! Stworzony przez niego projekt o wdzięcznej nazwie Vertical Forest, to mistrzowskie połączenie urbanistyki z naturą. Urban jungle to motyw przewodni, dzięki któremu architekt zdołał przemycić trochę zieleni do szarej, miejskiej rzeczywistości.

Bosco Verticale, bo tak również jest zwany, to dwa apartamentowce, położone w samym sercu Mediolanu, które pokrywa las. Jak można wnioskować z nazwy, las ten rośnie wzwyż, zaś z daleka przypomina amazońską dżunglę, wplatającą się w miejską infrastrukturę.

Na każdym balkonie znajdują się donice, w których posadzone są drzewa, krzewy i byliny, o łącznej powierzchni ponad 20 tysięcy m². Każda roślina została dobrana tak, aby jak najlepiej wykorzystać nasłonecznienie w danym miejscu, dzięki czemu zmaksymalizowano produkcję tlenu i pochłanianie CO₂. Duża różnorodność nasadzeń sprawia, że jest to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez owady oraz ptaki. Dodatkowo rośliny wyciszają hałasy dobiegające z tętniącego życiem miasta, latem zapewniają chłód, zaś zimą stanowią ocieplenie.

O całą kompozycję dba zespół obsługi budynku, wykorzystując przy tym najnowszą technologię. Całość zdecydowanie ułatwia wbudowany system  nawadniania i magazynowania wody. Wraz ze zmianą pory roku, zmienia się również kolor elewacji budynku.

Oddać naturze to, co zabrał człowiek podczas budowy miasta, to tym motywem kierował się architekt. Podobne projekty powstają również w Guizhou (leśny hotel), Liuzhou (leśne miasto), Szwajcarii i Albanii.

Widok na roślinny balkon
Fot. www.stefanoboeriarchitetti.net
Bosco Verticale Milan
Fot. www.stefanoboeriarchitetti.net

Widok na pionowy las
Fot. www.stefanoboeriarchitetti.net

Pionowy las- Włochy
Fot. www.stefanoboeriarchitetti.netYou Might Also Like

6 komentarze

 1. Ciekawe. Pewnego rodzaju atrakcja turystyczna. Minusem jak dla mnie to pająki na balkonie. Super post. Warto poznac ciekawostki z magicznego świata roślin�� Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasadzenia przyciągają też mnóstwo kolorowych motyli. 🐛👉🏻🦋

   Usuń
 2. Niewiarygodne, że coś takiego powstaje. Wielu polskim miastom taka inwestycja by się przydała. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Z daleka wygląda niesamowicie.🌿🌿🌿

   Pozdrawiam👨🏼‍🌾🌻🌸

   Usuń
 3. Byłam w Mediolanie i oglądałam tam wiele miejsc, ale ten budynek przegapiłam. Błąd, może uda mi się to nadrobić w najbliższym czasie. Może wte wakacje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto. To pozycja nr 1 dla każdego miłośnika roślin!🌿

   Dzięki za komentarz!😊

   Usuń

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy