dom fototropizm

Słoneczny słonecznik. Wszystko co musisz o nim wiedzieć!

09:30:00Adam Kasicki



Słoneczny słonecznik. Wszystko co musisz o nim wiedzieć!

Uwielbiam, ciepłe, słoneczne, a przede wszystkim letnie dni. Może to ze względu na to, że na dworze jest jaśniej, więc nie czuję się tak ospały, a może ze względu na to, że pod wpływem słońca ludzie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki stają się po prostu milsi, bardziej otwarci i uśmiechnięci? W końcu to prażące słońce (rymuje się!) reguluje nasz rytm biologiczny i stymuluje organizm do wytwarzania serotoniny- hormonu, który poprawia nastrój. 

Właśnie dlatego uwielbiam słoneczniki, które przywodzą mi na myśl słoneczne wakacje i jakby nie patrzeć poprawiają humor.

Zobacz wszystko, to co musisz o nich wiedzieć!👇


Słoneczna roślina
Fot. @imagesofcanada

Uprawa słonecznika


Słonecznik należy do roślin, których uprawa nie należy do zbyt skomplikowanych. Należy jednak pamiętać, że wyróżniamy dwa rodzaje słonecznika- słonecznik ozdobny i słonecznik uprawiany w celach spożywczych.

Ozdobne słoneczniki to takie, których główki są stosunkowo małe, mają z reguły intensywnie czarne środki i duże, żółte płatki. Z kolei te spożywcze cechuje znacznie większa łodyga oraz większa główka, wypełniona zawiązkami nasion. Co ciekawe w jednym kwiatostanie znajduje się ich nawet od 100 do 8 tysięcy!

Słoneczniki najlepiej rosną w glebie przepuszczalnej, żyznej i o sporej zawartości mikroelementów (dobrze sprawdzi się ziemia kompostowana).

Stanowisko, które zapewni optymalny wzrost i rozwój rośliny, to takie, które jest osłonięte od wiatru, a zarazem dobrze nasłonecznione.

Uprawa słonecznika
Fot. @anyxland

Lecznicze właściwości słonecznika


Słonecznik oprócz tego, że przepięknie wygląda, to jest jeszcze bardzo smaczny i zdrowy. Jego nasiona są bogate w witaminy E i B, które regulują i wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo zawierają one znaczną ilość magnezu, który jak wiadomo, niweluje negatywne skutki stresu, a jednocześnie wspomaga myślenie (przyda się przed egzaminami!), ale także działa korzystnie na serce i zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału.

Ziarna słonecznika zawierają dodatkowo znaczne ilości wapnia (wspomagają prawidłowy rozwój kości), potasu (regulacja gospodarki wodnej), żelaza (regulacja ciśnienia tętniczego), a także cynku, miedzi, fosforu, manganu i selenu.


Ziarna słonecznika
Fot. @peppecant

Dlaczego słonecznik kieruje się do słońca?


Fototropizm to ciekawe zjawisko, które polega na poruszaniu się rośliny w stronę światła, a co za tym idzie również i w stronę słońca. Ruch wykonywany przez poszczególne części rośliny (przede wszystkim łodygę i liście) spowodowany jest produkcją w roślinnym organizmie specjalnego hormonu, a także w dużej mierze działaniem receptorów światłoczułych. To sprawia, że roślina jest wystawiona na większe działanie promieni słonecznych, dzięki czemu lepiej przeprowadza fotosyntezę.

Pamiętajmy jednak, że kierowanie się rośliny w stronę słońca jest procesem, który wymaga czasu, przez co ciężko zaobserwować go gołym okiem.

Słonecznik- uprawa, pielęgnacja, wartości odżywcze
Fot. @mishin_aleksandr


👉Chciałbym kiedyś zobaczyć na własne oczy pole słoneczników, tylko gdzie takowe znajdę? Jeśli wiesz, to śmiało skomentuj poniżej lub napisz na adres magicznycontact@gmail.com





You Might Also Like

5 komentarze

  1. Pole słoneczników tak samo, jak pole lawendy urzeka kolorem, kusi zapachem. To widok, który uspokaja, zapach, który koi zmysły, marzenie..., gdzie je spełnić? Wyjedź poza miasto, mknij przed siebie na wieś, na wieś, na polską wieś

    z pozdrowieniami Karina (ze wsi właśnie)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za pomoc! Tak też zrobię, poszukam słoneczników na wsi. Znasz może jeszcze jakieś kwiaty, które pięknie wyglądają na zdjęciach?
      😊🌻🌼

      Usuń
    2. W ogrodkach ślicznie wyglądają malwy. W te wakacje pierwszy raz widzialam na polu jak wyglada gryka. Nie zachwyca swoim wygladem,ale cieszę się ze juz wiem jak rośnie.
      Miastowa��

      Usuń
    3. Dzięki, że podzieliłaś się swoją historią. A co do gryki, to sama w sobie rzeczywiście nie jest zachwycająca, natomiast pole pełne gryki kryje w sobie nutkę tajemniczości. Jak już tak mówimy o gryce, to zapytam i o kaszę- w jakiej potrawie najbardziej lubisz kaszę gryczaną?😊🌿

      Usuń

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzą, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy