Podboje kukurydzy
Pochodząca z Ameryki Łacińskiej, gdzie stanowiła główne pożywienie Azteków, kukurydza w szybkim czasie zaczęła być uprawiana w całej Europie. Za sprawą Krzysztofa Kolumba już w XVI w. stała się ona podstawą diety chłopów znad Równiny Padańskiej.
Świat stoi kukurydzą
Wiele produktów znanych nam z codziennego życia nie powstałoby, gdyby nie kukurydza.
Znajduje się ona w piwie, majonezie, aspirynie, gumie do żucia, paście do zębów, oponach samochodowych, biopaliwach, a nawet w jednorazowych rękawiczkach lekarskich.
Popcorn
Jak dowodzą współczesne odkrycia archeologiczne, jeszcze długo przed masową produkcją popcornu, na terenie dzisiejszego Meksyku prażenie kukurydzy było jednym z pierwszych sposobów jej przyrządzania. Kult popcornu w niektórych plemionach był tak popularny, że zaczęły one przedstawiać swoich bogów z nakryciami głowy zrobionymi właśnie z popcornu. Dzisiaj popcorn jest znaną na całym świecie przekąską, która na stałe zagościła w kinach.
Ujarzmienie kukurydzy...a może jednak jej wyhodowanie?
Niektórzy naukowcy twierdzą, że już 8800 lat temu ludzie zamieszkujący dolinę meksykańskiej rzeki Balsas korzystali z dobrodziejstw kukurydzy. Teorię tę potwierdzają ślady skrobi znalezione przez naukowców na narzędziach używanych do mielenia ziaren. Natomiast fakt, że dziki praprzodek kukurydzy- teosinte był dla człowieka niejadalną trawą, wskazywałby, że kukurydza nie została udomowiona, lecz wyhodowana.
Słodycz zakuta w ziarnach
Zapewne każdy z nas chociaż raz zastanawiał się, ile ziaren tak naprawdę znajduje się w jednej złotej kolbie? Jak dowodzą badania, ziarna kukurydzy umieszczone są w co najmniej 16 rzędach, a w każdym rzędzie znajduje się około 80 nasion, co daje nam w sumie- 1280 ziaren!Kukurydziane szaleństwo
Jeden z największych i chyba najliczniej odwiedzanych kukurydzianych labiryntów znajduje się w Kurozwękach. Co roku organizatorzy happeningu opracowują i wyznaczają nowe ścieżki w labiryncie, tak by tworzyły one kształt nawiązujący do innego tematu. Uczestnicy otrzymują plan labiryntu i krzyżówkę z pytaniami dotyczącymi wybranego tematu. Cała zabawa polega na tym, by przejść pole kukurydziane tworzące labirynt w jak najkrótszym czasie.
UWAGA!
Najkrótsza trasa tegorocznego labiryntu miała długość 2 km i 62 m, a długość wszystkich ścieżek wynosiła 3 km i 717 m.
7 komentarze
Mnie kukurydza kojarzy się z dziecinstwem. Z zabawą chowanego. Swietny pomysl z piosenką. Ubawilam się. Pozdrawiam NS
OdpowiedzUsuń🌽🌽🌽
UsuńBardzo cieszę się, że mogłem przywołać miłe wspomnienia.😊🍿🍿
UsuńŚwietny pomysł z utworem.Z dzieciństwa pamiętam nazwę ziaren kukurydzy "koński ząb"bawiła mnie ta nazwa.Fajny artykuł.Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńMiło🌽🌽🌽
UsuńDzięki temu wpisowi sobie uświadomiłem,że w moim banku nasion brakuje kukurydzy.
OdpowiedzUsuńklasyka w kinie
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.