Obecnie cynamon występuje w dwóch odmianach różniących się między sobą ceną, sposobem uprawy i aromatem. Cynamon pochodzący z Ameryki Południowej (ten droższy i bardziej aromatyczny) wykorzystywany jest głównie u naszych zachodnich sąsiadów. Do Polski importowana jest tańsza odmiana przyprawy, uprawiana w Chinach i innych krajach Wschodniej Azji.
Pozyskiwanie
Cynamonowce uprawiane są na lokalnych, niewielkich plantacjach. Cynamon z drzewa cynamonowego uzyskuje się z korwiny młodych pędów, które ze względu na wielkość drzewa i jego delikatność zrywane są przez dzieci. Podczas suszenia korwina nabiera charakterystycznej barwy i pod wpływem słońca zwija się w rulon.
Korwina pędów cynamonowca |
Nadmierne spożywanie cynamonu może doprowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby i nerek, a to wszystko za sprawą zawartej w nim kumaryny. Kumaryna bowiem wykazuje działanie toksyczne. Nie każdy cynamon ma takie samo stężenie kumaryny. Jej największa ilość znajduje się w chińskiej odmianie nazywanej cynamonem Kasja, a najmniejsza w cynamonie Cejlońskim. Szacuje się, że bezpieczna dla organizmu ludzkiego dawka kumaryny wynosi około 0,1 mg na kilogram masy ciała. Unia Europejska wydała przepis, zgodnie z którym maksymalna zawartość kumaryny w produkcie spożywczym nie powinna przekraczać 2 mg na kilogram produktu. Co ciekawe przepis ten nie dotyczy jej zawartości w cynamonie.
3 najpożyteczniejsze zastosowania cynamonu
- Jako mikstura, która w szybkim czasie pomoże ci się pozbyć narastających bóli stawów. (Zmieszaj 1 łyżeczkę cynamonu z 2 łyżeczkami miodu i posmaruj bolące miejsce).
- Jako środek pomagający w pozbyciu się mdłości. (Nie powinny spożywać go kobiety w ciąży- ma właściwości poronne).
- Jako peeling zwalczający cellulit. (Zmieszaj cynamon z solą i żelem pod prysznic. Dodaj olejek eteryczny). Dlaczego z solą, a nie z cukrem? Sól bowiem, w przeciwieństwie do cukru, dużo lepiej ściera martwy naskórek, dodatkowo poprawiając krążenie krwi i regenerację organizmu.
- Już w 2000 roku przed narodzeniem Jezusa wykorzystywano i ceniono w świecie kulinarnym cynamon,
- Kumaryna zawarta w cynamonie ma zapach świeżego siana,
- Wystarczy wrzucić 1 laskę cynamonu do worka odkurzacza, by podczas odkurzania poczuć cynamonową woń,
- Nasi średniowieczni przodkowie wykorzystywali cynamon w leczeniu bólów gardła, a także w zwalczaniu objawów przeziębienia,
30 komentarze
Bardzo ciekawe można powiedzieć,że o cynamonie to ja nic nie wiedziałam do tej pory.Dzięki.
OdpowiedzUsuńUwielbiam wszystkie przyprawy, dosłownie!! Niestety, cynamon dziwnie na mnie działa. Nie mogę się przekonać mimo najszczerszych chęci przełamania awersjii
OdpowiedzUsuńKOCHAM cynamon. Najchętniej dodawałbym go do każdego ciasta, ciasteczek, wszędzie. Jeśli szarlotka, to tylko ze sporą ilością cynamonu.
OdpowiedzUsuńBardzo lubię cynamon :) A przepis na peeling wypróbuję z pewnością.
OdpowiedzUsuń😊
UsuńNajpyszniejszy jest do gorącej czekolady z bitą śmietaną i do pieczonych jabłek z ryżem. Zima pachnie cynamonem!
OdpowiedzUsuńCynamon dodaję do ciast, kawy, owsianki, jaglanki, czekolady, kakao, tostów. Ale nie wiedziałam że ma też tyle innych zastosowań
OdpowiedzUsuńSuper! Wiedza w pigułce. Dziękuję!
OdpowiedzUsuńKonkretny wpis, a co do cynamonu to lubią go wszyscy, a mnie przeszkadza nawet w szarlotce.
OdpowiedzUsuńBardzo podobają mnie się tytuły Twoich postów,takie niebanalne i zachęcające :) A cynamon ubóstwiam <3
OdpowiedzUsuńDziękuję🍁🍁🍁
UsuńNapisałaś świetne ciekawostki, uwielbiam cynamon. Z tą chińską odmianą dostępną w Polsce idzie się załamać :(
OdpowiedzUsuńUwielbiam cynamon i używam go tak często, jak tylko mogę. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis! uwielbiam cynamon i musze przynzac ze jestem zaskoczona tym ze moze on miec takze negatywny wplyw. dobrze wiedziec1 Poza tym tak sobie mysle, dlaczego akurat do Polski jest sprowadzany z chin a do naszych zachodnich sasiadow z Amaeryki poludniowej...niesprawiedliwe :P haha :D zartuje, a tak na serio to gdzie mozna kupic taki ktory na pewno jest z Ameryki Pol. czy tylko w jakichs ekologicznych sklepach czy w jakiejs sieciowce tez znajde?
OdpowiedzUsuńCynamon Cejloński możemy zakupić głównie w sklepach ze zdrową żywnością. Wybierając cynamon zwróć uwagę na ilość warstw zwiniętych w rulon, jego kolor i cenę.
UsuńCejloński jest około 5 do 10 razy droższy od cynamonu Kasja. Będzie miał on również inną barwę.
Osobiście uwielbiam cynamon :D do kawy, lodów, naleśników!
OdpowiedzUsuńCynamon najbardziej smakuje mi jesienią i zimą :) Uwielbiam z pieczonymi jabłkami, ciastem marchewkowym lub dyniowym :)
OdpowiedzUsuńChyba będę zaglądać częściej :)
OdpowiedzUsuńZapraszam😊🍁🎃🌸
UsuńCynamonowy peeling?! Uczta dla mojego ciała :D Na pewno wyprobuję! :)
OdpowiedzUsuńKiedyś nie lubiłam cynamonu, nawet w szarlotce. Teraz przekonałam się do niego i używam, ale najczęściej do kawy razem z imbirem i goździkami. W ilościach niewielkich, bo mam niestety ten zwykły, chiński. Wiem, że cejloński jest zdecydowanie zdrowszy, muszę wreszcie poszukać i kupić.
OdpowiedzUsuńOoo, nie wiedziałam, że cynamon działa przeciwzapalnie. Dobrze wiedzieć. Pachnie zdecydowanie lepiej niż maść końska ;)
OdpowiedzUsuńCynamon cejloński jest pyszny. W sklepach jest ta gorsza odmiana. Ja kupuję ten lepszy w sklepie internetowym :)
OdpowiedzUsuńFantastyczne zdjęcia! Dodaje bloga do listy must read, prosze podeślij mi swojego funpage FB w prywatnej wiadomości. Znajdziesz mnie https://www.facebook.com/Made-by-Wife-1341013575915457/
OdpowiedzUsuńUwielbiam cynamon! :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam cynamon bo jest wielorako piękny. Gdybym mogła wsypałabym go nawet do brokułowej zupy. Poza tym przywodzi na myśl najpiękniejszy w roku czas jakim są świeta.
OdpowiedzUsuńKocham cynamon! :D jesienią razem z kaszą, jabłkami i orzechami jest moim codziennym nałogiem :) Dee
OdpowiedzUsuńale się zaczytałam! Nie wiedziałam że cynamon ma właściwości poronne. A ja tak go lubię! Jednak nie jemy go w dużych ilościach, a szarlotka z cynamonem smakuje niebiańsko ♥
OdpowiedzUsuńUwielbiam cynamon ale nie znałam tych jego zastosowań, super wpis!
OdpowiedzUsuńCynamon to zdecydowanie moje ulubiona przyprawa!
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.