autumn blog

No i... figa!

13:51:00Adam Kasicki



Siedzę sobie przed komputerem w ten jesienny dzień. Za oknem spadające z drzew liście. Popijam stojącą na biurku herbatę z konfiturą malinową i myślę, i myślę,  a tu w głowie... figa.

Fioletowa figa A gdyby tak zjeść deser z figą?

Dwie łyżki miodu podgrzewam w garnku, dwie umyte figi w skórkach przekrawam na cztery części (tak, żeby wyszedł z nich kwiatek), wrzucam do miodu i smażę parę minut.
Następnie wrzucam na owoc np. ser kozi i czekam, aby lekko się stopił, ale tak, żeby z niego nie spłynął. Teraz szybko talerzyk i…  miód z figą w gębie.

W jakiej postaci mogą być spożywane?

Na surowo (wyżej wersja deserowa), jako sprasowane lub suszone. Suszone, (bakalie) możemy spożywać jako przekąskę zamiast słodyczy, wykorzystać do ciasta typu keks, a także pucharów lodowych. Figi możemy przetworzyć na dżemy i konfitury. Można z nich zrobić kompot.

Czerwona figa Czy wiesz, że...?


  • Wino figowe należy do jednych z najstarszych win na świecie. Prawdopodobnie było produkowane już w VI tysiącleciu p.n.e.,
  • Figi są dobrym pożywieniem dla sportowców ze względu na łatwo przyswajalne cukry proste,
  • W Południowej Europie figi są stosowane przy leczeniu nerek, pęcherza moczowego oraz                                                                                      schorzeń sercowo-naczyniowych, 
  • Świeże figi zawierają 61 kcal na 100 g, a suszone 250 kcal na 100 g.

Figa z makiem z pasternakiem

To powiedzenie wraz z gestem (kciuk włożony między palec wskazujący a środkowy, druga ręka

położona w zgięciu łokciowym) sugeruje odmowę czegoś. Jest to gest zarówno szyderczy, jak i żartobliwy. Znany był już w starożytnym Rzymie.
Dlaczego figa z makiem z pasternakiem? Może dlatego, że to powiedzenie się rymuje, a może dlatego, że owoc figowca w środku zbudowany jest z licznych małych pesteczek przypominających mak.

Skąd pochodzi figa?

Zielona figa- owocPierwsze wzmianki o uprawie figowca pochodzą z Mezopotamii i Egiptu. Dziś figa uprawiana jest głównie w krajach Morza Śródziemnego, takich jak: Turcja, Grecja, Włochy, Hiszpania, Francja, Portugalia, a także w Australii, Indiach i na kontynencie Afrykańskim.

Kwiaty i owoce Figowca

Kwiaty figowca zapylane są w zależności od odmiany drzewa  przez jeden gatunek owada z rodziny bleskotki.
Owoc wzrasta i dojrzewa w trzech etapach. W pierwszym szybko nabiera średnicy, zwiększa się wtedy w nim zawartość wody i cukru. W drugim etapie zwalnia wzrost. W trzecim ponownie szybko zwiększa swoją masę i zawartość cukru, która wzrasta do 90% zawartości dojrzałej figi. Dojrzała figa zawiera w sobie cukry, białka i znaczną ilość wody. Witaminy: B, C, PP, karoten, sole mineralne, potas, wapń, magnez, kwasy organiczne. Figa ma kształt gruszki. Wyglądem przypomina skórzany, fiołkowo-brunatny worek wypełniony licznymi pestkami. Dojrzały owoc jest słodki i soczysty. Figowiec jest rośliną z rodziny morwowatych.





You Might Also Like

8 komentarze

  1. uwielbiam figi,dobrze że ktoś o nich pomyślał

    OdpowiedzUsuń
  2. Odkąd trafiłam w internecie na filmik o osach, które rozmnażają się w figach, jakoś inaczej patrzę na te owoce ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ojj bardzo lubię figę. Często dodaje ją do różnych sałatek, jednak o winie figowym nigdy nie słyszałam. Ciekawe muszę poszukać czy można takie gdzieś dostać.
    Zapraszam na www.bluelifeee.blox.pl
    Pozdrawiam, M

    OdpowiedzUsuń
  4. Oj, bardzo lubię. I świeżą i w postaci bakalii. Figa jest dobra na wszystko :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Za figami nie przepadam choć czasem używam jako dodatek do sałatek. Pomysł na deser mi się spodobał, chętnie spróbuję. Świetny blog! Dziękuję Ci za odwiedziny i miły komentarz.
    Cieplutko pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam figi, ale jadam je raczej solo :) Czas spróbować je z czymś połączyć :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Uwielbiam figi; zwlaszcza w okresie swiat smakuja najlepiej��

    OdpowiedzUsuń

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzą, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy