Aino Aalto Alvar Aalto

Poznaj najsłynniejszy wazon na świecie

17:30:00Adam KasickiNajsłynniejszy wazon na świecie

Gdy w 1936 roku fiński projektant pracował nad wystrojem jednej z restauracji, nikt nie myślał, że stworzony przez niego wazon odniesie światowy sukces.

Dziś wazony Alvara Aalto sprzedały się w milionowym nakładzie i są symbolem skandynawskiego wzornictwa.

Odkryj wyjątkową historię najsłynniejszego wazonu na świecie i poznaj mroczne sekrety jego twórcy👇
Wazon Alvara Aalto

Ikona fińskiego wzornictwa

Obecnie to szklane naczynie jest ikoną fińskiego wzornictwa, a stworzone zostało na zamówienie do jednej z hotelowych restauracji w Helsinkach.

Zachwyca ciekawym kształtem i niebanalną formą, która ma nawiązywać do spodni eskimoski lub do linii brzegowej finlandzkich jezior.


Co ciekawe Alvar Aalto nigdy nie sprecyzował, do czego służy stworzony przez niego przedmiot. Sam projektant nigdy nie nazwał go wazonem... chciał, żeby każda osoba sama znalazła pomysł na miejsce „kałuży” w domu. Bo jak twierdził „design powinien być częścią naszego codziennego życia”

Dziś niewątpliwie uhonorowaniem mistrza jest fakt, że wazon wciąż cieszy się mianem najsłynniejszego na świecie, a jego cena zaczyna się od 600 zł w górę. Chociaż jego twórca nie zarobił na nim ani grosza.

Wazon Savoy


Fiński wazon


Szklane naczynie na kwiaty

Kupilibyście taki szalony wazon? Skomentuj co myślisz na ten temat lub napisz na adres magicznycontact@gmail.com


You Might Also Like

4 komentarze

 1. Moim zdanie wazon super, a wiem co mówię, bo jestem jego szczęśliwym posiadaczem tzn. nie ja tylko moja żona. Ja go kiedyś kupiłem, jak byłem w delegacji i wtedy jeszcze nie wiedziałem co kupuję, ale żona piała z zachwytu i to dosłownie. Zna się baba na rzeczy niewątpliwie a ja za nią powtarzam, że my mamy a reszta może nam zazdrościć

  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma to jak skandynawski design. Prawda?

   Dzięki za komentarz!🌿

   Usuń
 2. Dla mnie piękny��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że Ci się podoba. 🌿Pozdrawiam😊

   Adam👨‍🌾

   Usuń

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy