Biały Dom bombki

Poznaj wyjątkową historię dekorowania choinki!

14:01:00Adam Kasicki


Fot. @kirklands

Każdego roku miliony ludzi z całego świata w oczekiwaniu na święta ubiera choinkę. Zwyczaj ten towarzyszy nam od niepamiętnych czasów. Bo przecież święta bez choinki są jak urodziny bez tortu. Więc zgodnie z tradycją, gdy na dworze śnieżyca i mróz, całe rodziny zbierają się, by razem udekorować choinkę i upiec pierniczki. I, pomimo że robimy to, co roku, to nie zawsze zastanawiamy się nad tym, skąd wziął się ten zwyczaj. Poznaj więc historię, jaka kryje się za najpopularniejszym symbolem świąt!


Świąteczne drzewko
Fot. @audreycrisinteriors

Od niepamiętnych czasów drzewa, a w szczególności te iglaste uznaje się za symbol życia, długowieczności oraz odradzania się. Ludzie wierzyli również w dobrą energię, jaką niosą ze sobą drzewa, która dobrze wpływa na zdrowie i witalność.

1501- Znaczny wpływ na rozwój historii choinki miał sam Marcin Luter. Legenda głosi, że to on zapoczątkował zwyczaj ustawiania w domu świątecznego drzewka i przyozdabiania go świecami.

1610- W tym roku powstała jedna z bardziej oryginalnych świątecznych ozdób, która obecnie stała się symbolem kiczu- lameta. Początkowo była wykonana z prawdziwego srebra.

1737- Szacuje się, że to właśnie w tym roku po raz pierwszy udekorowano choinkę świecami, których światło symbolizuje nadzieję i odnowę życia.


Choinka
Fot. @atiwares

1847- Niemcy- powstanie pierwszej bombki choinkowej. Kto by pomyślał, że jedna z głównych ozdób choinkowych powstała zaledwie 70 lat temu?

1882- Nowy Jork- Thomas Alva Edison jako pierwszy udekorował świąteczne drzewko, opatentowanymi przez siebie, elektrycznymi lampkami.

1886- To z tego roku pochodzi obecnie najstarsza sztuczna choinka na świecie, która wciąż pozostaje w rękach jednej rodziny. Ponad 131 lat temu kupiła je pra- pra ciotka obecnego właściciela- Lou Parker.

Jako pierwszy za najstarsze uznał je londyński dom aukcyjny. Obecnie drzewko widnieje w spisie Księgi Rekordów Guinnessa i wraz ze swoimi ozdobami stanowi najstarszą sztuczną choinkę na świecie.

Świeczki
Fot. @linneajirasek

1923- Calvin Coolidge (ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych) rozpoczął tradycję zapalania lampek na choince przed Białym Domem.

1933- Zapalenie światełek na pierwszej w historii choince przy Rockefeller Center, którą uważa się za symbol Świąt Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych.

2017- Obecnie choinkę w czasie świąt spotkamy w prawie każdym domu, a nawet w miejscach publicznych. Jednak wciąż mianem tej najpopularniejszej cieszy się ta stojąca w Białym Domu, którą w tym roku wraz z wolontariuszami udekorowała sama Melania Trump.

2018- I chociaż jeszcze nie nadszedł nowy rok, to śmiało można przewidywać, że w 2018 roku Polacy kupią nawet do 6 milionów żywych choinek... w końcu święta bez choinki, to nie święta!

Świąteczne drzewko
Fot. @ma_house

A ty co sądzisz o przygotowanych przeze mnie świątecznej historii? Koniecznie pochwal się w komentarzu lub napisz na adres magicznycontact@gmail.comYou Might Also Like

4 komentarze

 1. Dobrze sobie czasami przypomnieć skąd biorą się nasze zwyczaje. Często nie zastanawiamy się kto pierwszy np.przystroił choinkę.
  Dziękuję, warto było przeczytać ten post.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie dlatego napisałem ten post... sam się zdziwiłem jak tajemniczą historię ma nasza choinka. Pozdrawiam i życzę wesołych świąt! 🎄🎄🎄

   Usuń
 2. Dziękuję za wprowadzenie w nastrój świąteczny.
  Wesołych Świąt przy rodzinnym stole.

  OdpowiedzUsuń

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy