Boże Narodzenie czerwony

Gwiazda Betlejemska- czerwony symbol świąt.

15:00:00Adam Kasicki

Różowy kwiat poinsecjiPięknie wybarwiające się na kolor czerwony podsadki na tle ciemnozielonych liści asymilacyjnych z góry przypominają gwiazdę. Roślina krótkiego dnia, uprawiana na sezon Bożego Narodzenia.
Czy już wiesz o jakiej roślinie mowa?
Wilczomlecz nadobny, wilczomlecz piękny, poinsecja, gwiazda betlejemska oto nazwy rośliny, która obok choinki i jemioły stała się symbolem Bożego Narodzenia i ozdobą naszych domów na ten świąteczny czas.

Istnieje legenda, opowiadająca o meksykańskiej dziewczynce, która wraz ze swoim kuzynem szła w Wigilię do kaplicy. Była bardzo smutna, ponieważ nie miała żadnego daru dla narodzonego Jezusa Chrystusa. Kuzyn pocieszał ją mówiąc, że nawet najmniejszy dar dany z miłością będzie doceniony. Dziewczynka zebrała skromny bukiet przydrożnych kwiatów. Kiedy złożyła bukiet w kaplicy przed sceną narodzin Jezusa, dokonał się cud- bukiet rozjarzył się brylantową czerwienią kwiatów. Od tego czasu w Meksyku poinsecja znana jest jako Kwiaty Świętej Nocy, który zakwita w Boże Narodzenie.
Czy wiesz jak na imię miały dzieci z przytoczonej legendy?
Jeżeli nie, dowiesz się w dalszej części postu.


Różowy kwiat Gwiazdy betlejemskiej
Wilczomlecz pochodzi z Meksyku i Gwatemali. W XVI w. Aztekowie przemieścili go do stanu Guerrero w Meksyku, gdzie rośnie dziko. Badania genetyczne dowodzą, że rośliny te rozpowszechnione w wielu miejscach świata pochodzą właśnie ze stanu Guerrero. W Afryce, na Wyspach Kanaryjskich i w Indiach wilczomlecz jest uprawiany w gruncie. W naturalnym środowisku jest to roślina drewniejąca, osiągająca 1-3 m. Rośnie w wilgotnych miejscach, zalesionych dolinach, w lasach monsunowych i lasach górskich. Wilczomlecz jest odporny na susze. Apogeum jego popularności rozpoczęło się w połowie XX w. (i trwa do dziś), kiedy to wyhodowano odmianę dobrze znoszącą warunki panujące w mieszkaniach. Trzeba bowiem dodać, że jest to roślina wrażliwa na chłód. Spadek temperatury w czasie jej uprawy zmniejsza roślinę o 5-25%, w zależności od czasu przebywania w chłodnych warunkach. Zakażenie rośliny fitoplazmą powoduje zanik dominacji wierzchołkowej i powstania licznych rozgałęzień pędu. Zjawiska te są wykorzystywane przy kształtowaniu rośliny przygotowywanej na sprzedaż. Jest to roślina wieloletnia. Do corocznego kwitnienia wymaga okresu spoczynku, czyli przebywania w ciemności przez dwa miesiące po 8-16 godzin. Kwitnie od połowy listopada do końca stycznia. Przysadki otaczające kwiaty przebarwiają się na intensywnie czerwony, różowy lub biały kolor. W centrum znajduje się bezpłatkowy kwiat słupkowy. Owoce są zielone, czerwonobrązowe lub żółtobrązowe. Wilczomlecz owocuje do kwietnia. Zapylacze kwiatów są nieznani.
Czerwona Gwiazda betlejemska
U niektórych osób w kontakcie z rośliną, która zawiera lateks, występuje zapalenie skóry i wyjątkowo ataki astmy alergicznej.

Imiona dzieci z wyżej przytoczonej legendy to Pepida i Pedro.
Nazwa poinsecja pochodzi od nazwiska pierwszego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Meksyku Joela Robertsa Poinsetta. W 1828 roku znalazł on wilczomlecz i jako pierwszy przywiózł do Stanów. Nazwę roślinie nadał amerykański ogrodnik William H. Prescott.
W Stanach Zjednoczonych jest obchodzony Narodowy Dzień Poinsecji.
Czy wiesz, którego grudnia?


Rabata czerwonych PoinsecjiOdpowiedź znajdziesz w tym poście.
W 1923 roku w Jersey City została wyhodowana odmiana Oak Leaf, która dała początek współczesnym odmianom. Kolejne odmiany powstawały w wyniku mutacji somatycznych. Odmiany True Red i Early Red uprawiano na polach, na kwiaty cięte. Przez kolejne lata powstawały coraz lepsze odmiany, w tym doniczkowe wytrzymujące warunki mieszkaniowe. Kwiaty doniczkowe przestały tracić liście i najbardziej rozpowszechniły się w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Australii. 

Narodowy Dzień Poinsecji obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych 12 grudnia w rocznicę śmierci Joela Robertsa Poinsetta.
Czerwony kwiat Poinsecji

Gwiazda betlejemska w domu wymaga dobrego oświetlenia. Nie lubi nasłonecznionych parapetów. Musi być podlewana dość często, a między podlewaniami ziemia powinna się przesuszyć, ponieważ zbyt mokre podłoże spowoduje opadanie liści. W okresie kwitnienia roślinę należy nawozić co dwa tygodnie.

Wesołych Świąt



You Might Also Like

11 komentarze

  1. Lubię "gwiazdę" Ta z poprzednich świąt zakończyła żywot dopiero na skalniaku po pierwszych przymrozkach :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znalam do tej pory legendy dotyczacej gwiazdy. Musze przyznac, ze vo roku kupuje gwiazde, ale tak nic o niej nie wiedzialam☺
    Wesolych Swiat

    OdpowiedzUsuń
  3. Ladny post. Ciekawy

    OdpowiedzUsuń
  4. Moja gwiazda nadal jest piękna. A Twoja?

    OdpowiedzUsuń
  5. Och, nie lubię tej rośliny... Wydaje mi się trochę odstraszająca... Może przez te jej trujące mleko? Nie wiem, w każdym razie post bardzo ciekawy, szczególnie opowieść :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzą, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy