bromelia ciemne pomieszczenie

Top 5 roślin do ciemnych pomieszczeń (Pieprzownik, Maranta, Bromelia)

22:11:00Adam Kasicki


W wolnej chwili przeglądam media społecznościowe i co widzę? Piękne wnętrza przepełnione roślinami, w których światło gra pierwsze skrzypce. Piękne, acz bardzo odległe od rzeczywistości (przynajmniej mojej). Jako że większość Polskich mieszkań jest (delikatnie mówiąc) ciemna, to postanowiłem stworzyć zestawienie roślin... do ciemnych pomieszczeń (a co mi tam!).

Zobacz najpiękniejsze rośliny lubiące cień i wprowadź do wnętrza trochę... światła!

Maranta


Maranta słynie ze swoich charakterystycznych, jajowatych, jasnozielonych liści z widocznymi żyłkami. Podobnie jak Kalatea co noc składa je ku sobie, co mniej wtajemniczonym z pewnością przywodzi na myśl... modlitwę. Pochodzi z tropikalnych lasów Brazylii, a jej uprawa nie należy do najprostszych.

Maranta
Fot. @alivia_houseplants (Ig)

Najistotniejsze jest zapewnienie roślinie optymalnej wilgotności powietrza (lubi spryskiwanie) oraz podłoża (musi być stale wilgotne, ale nie mokre).

Maranta preferuje stanowisko półcieniste z rozproszonym światłem. Idealne podłoże to te z domieszką torfu i piasku (żyzne i przepuszczalne).

Peperomia


Peperomia to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych o delikatnych, wyjątkowo ozdobnych liściach. Ze względu na niewielki rozmiar (dorasta do 50 cm) oraz niewielkie wymagania uprawowe, Peperomia często gości na parapetach.

Pochodzi z Ameryki Północnej, Środkowej oraz Afryki. Należy do rodziny pieprzowatych i właśnie stąd jej druga nazwa- pieprzownik.

Cień
Fot. @plantgazing (Ig)

Najlepiej rośnie na stanowisku cienistym, osłoniętym od bezpośredniego działania promieni słonecznych (mogą poparzyć). Mięsiste liście skutecznie gromadzą zapas wody. Z tego względu Peperomię należy podlewać, dopiero kiedy ziemia porządnie przeschnie. Roślina ta doskonale rośnie w miejscach o dużej wilgotności powietrza jak chociażby łazienka.


Bromelia


Z pewnością kojarzysz roślinę wyglądem przypominającą ananasa z rozłożystymi liśćmi ułożonymi w kształt rozetki i wielkim czerwonym kwiatem pośrodku. To właśnie Bromelia- roślina, która w naturalnym środowisku porasta gałęzie drzew (jest epifitem).

Ciemne stanowisko
Fot. @elmundodemusgo (Ig)

Chociaż większość odmian Bromelii lubi stanowiska z rozproszonym światłem, to Frizea doskonale odnajdzie się w miejscu zacienionym.

Najlepiej rośnie w małych doniczkach ze sporymi otworkami w dnie (Bromelii się nie przesadza), w podłożu z włóknistego torfu, z domieszką kory.

Moja wskazówka: Wybierając Bromelię, raczej unikaj okazów kwitnących, ponieważ roślina ta (podobnie jak Agawa) kwitnie tylko raz w życiu... po czym zamiera.

Niekropień


Niekropień to według wielu najpiękniejsza roślina doniczkowa. Pewne jest natomiast jedno- to bez wątpienia najciekawsza z paproci, która zdobyła nawet przydomek Złotowłosej. Jest prosta w obsłudze i doskonale radzi sobie w mieszkaniowych warunkach. Jak wszystkie rośliny z tego zestawienia, Niekropień uwielbia... cień.

Ciemne mieszkanie
Fot. @leafit__ (Ig)

Dorasta co najwyżej do 60 centymetrów, a jego liście przypominają liście miłorzębu lub... pietruszki. Jest prosty w obsłudze, chociaż wybierając mu stanowisko uprawy należy pamiętać, że Niekropień (podobnie jak Fikus) nie znosi przestawiania.

Do prawidłowego wzrostu potrzebuje znacznej wilgotności powietrza i regularnego podlewania (często i obficie).

Sansewieria


Sansewieria, nie bez powodu zwana też wężownicą, wyróżnia się pięknymi, podłużnymi liśćmi i niewielkimi wymaganiami życiowymi. Doskonale rośnie zarówno w miejscach zacienionych, jak i tych obfitych w światło.

Rośliny do cienia
Fot. @mimercadito.cl (Ig)

Jest sukulentem, czyli rośliną o płytkim systemie korzeniowym i mięsistych liściach, które magazynują wodę. Z tego względu Sansewierię najlepiej podlewać, dopiero kiedy ziemia porządnie przeschnie (nie jest odporna na zalanie korzeni). 

To roślina praktycznie nie do zabicia, a zatem idealna dla wszystkich zapracowanych lub zapominalskich. Najlepiej rośnie w przepuszczalnej, żyznej glebie z domieszką piasku.

To jedna z najpopularniejszych i najprostszych w uprawie roślin doniczkowych, którą znajdziesz np. w centrach handlowych i wszędzie tam, gdzie panuje sztuczne oświetlenie.


Stanowisko w cieniu
Fot. @welcometothejunglehome (Ig)

Która z powyższych roślin znajdzie miejsce w Twoim mieszkaniu? Skomentuj poniżej lub napisz na adres magicznycontact@gmail.com

You Might Also Like

15 komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja maranta w półcieniu rośnie jak szalona. Nie dbam o nią jakoś przesadnie, spryskuję jak mi się przypomni, a ona ciągle wypuszcza nowe listki. W ogóle mam jeden ciemny pokój z niedużym oknem, więc cieszę się, że trafiłam na ten wpis, bo wiem jakie jeszcze roślinki mogą zostać sąsiadkami mojej maranty ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak! Bardzo się cieszę, że mogłem Ci pomóc. Koniecznie daj znać jaką roślinkę wybrałaś jej do towarzystwa.

      Pozdrawiam😊🌿

      Usuń
  3. Spodobał mi się niekropień. Faktycznie wygląda jak pietruszka i ta biała doniczka... cud miód.
    Taką właśnie roślinę sobie kupię��

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest świetny i idealnie pasuje do zacienionych wnętrz. Dziękuję ślicznie za miły komentarz (uwielbiam dowiadywać się co podoba się moim czytelnikom, a co nie).

      Pozdrawiam
      Adam🙆🏼‍♂️🌱

      Usuń
  4. Sansewieria chyba najlepsza roślina, nie trzeba za często podlewać a wygląda pięknie

    OdpowiedzUsuń
  5. I ja mam takie ciemne pomieszczenia w swoim mieszkaniu, więc na pewno skorzystamy z pewnej propozycji tych roślin. Dziękujemy :)

    OdpowiedzUsuń
  6. W każdym pomieszczeniu takie kwiaty nadadzą niepowtarzalny charakter. Nie dziwię się, że cieszą się takim powodzeniem.

    OdpowiedzUsuń
  7. Muszę przyznać, że bardzo ciekawe zestawienie roślin. Na pewno zdecyduję się na któryś gatunek, ponieważ uwielbiam kwiaty doniczkowe. Swoją drogą zastanawiam się czy ściana z mchu również przetrwałaby w ciemnym pomieszczeniu. Może jest tu ktoś kto się zna na takich rozwiązaniach? Z chęcią zainwestowałabym w taką ozdobę.

    OdpowiedzUsuń
  8. Miałam problem z bromelią, niby pojawiał się ten kwiat ale po jednym lub dwóch dniach jakby usychał. Nie wiem czy to choroba czy moje zaniedbanie. Spotkałaś się z czymś takim? To taka piękna roślina :(

    OdpowiedzUsuń
  9. Właśnie ja uwielbiam rośliny i nawet znalazłam ostatnio świetny sklep z sadzonkami, więc kupiłam kilka sztuk i szczerze mówiąc prezentują się super

    OdpowiedzUsuń
  10. Ciekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć

    OdpowiedzUsuń
  11. Przepiękne kwiaty, właśnie rozglądam się za propozycjami do mojego biura. Niestety ale nie jest to pomieszczenie dobrze doświetlone, także ten artykuł mi bardzo pomógł :D

    OdpowiedzUsuń
  12. Super wpis. Wszystkie informacje bardzo pomocne

    OdpowiedzUsuń

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzą, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy