alokazja diffenbachia

Kroton, Alokazja, Diffenbachia- rośliny do wnętrza z żółtymi dodatkami

20:39:00Adam Kasicki

Soczysty kolor w mieszkaniu? Tylko dla zdecydowanych! Źle dobrany przytłoczy, ten idealny- ożywi wnętrze, a przy tym optycznie je powiększy. Żółte ściany? To już znamy. Po latach dominacji odcieni bananowych, ecru i wszelkiego rodzaju cytrynek, przyszedł czas grę w soczyste dodatki i jednoczesną rezygnację z koloru ścian na rzecz uniwersalnej bieli (patrz: roślinny minimalizm).

Jakie rośliny doskonale sprawdzą się we wnętrzu z żółtymi dodatkami? Sprawdź moje top 3 i wybierz tą jedyną!


Kroton pstry (Trójskrzyn)

Trójskrzyn
Fot. @yellow.jungle (Ig)

Kroton to z pewnością jedna z bardziej oryginalnych roślin. Cecha charakterystyczna? Owalne, podłużne liście z licznymi przebarwieniami i wyraźnie zaznaczonym unerwieniem. Kolor? Począwszy od bordowego, przez zielony, na żółtym kończąc. Jest bardzo dekoracyjny, choć z pewnością bywa problematyczny w uprawie (kapryśny!). Pochodzi z terenów dzisiejszej Malezji i jak każda roślina tropikalna, nie znosi przymrozków. Idealne stanowisko uprawy? Jasne, a jednocześnie osłonięte przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych (parzy!). 

Roślinę podlewaj letnią wodą, tak aby stale utrzymywać podłoże lekko wilgotne (nie mokre!). Latem podlewaj częściej, zimą zaś ogranicz podlewanie (wystarczy raz na 4-5 dni).

Rośliny w żółtym wnętrzu
Fot. @yellow.jungle (Ig)

Pssst! Krotony nie znoszą zbyt dużej doniczki. Pamiętaj, by przy przesadzaniu roślinny wybrać tą jedynie o rozmiar większą od poprzedniej. Doskonale wygląda w połączeniu ze stonowaną doniczką (szarości i biel) lub tą wykonaną z lastryka. 

Po czym poznać, że Kroton hmmm… lekko mówiąc, nie ma się u nas najlepiej? Patrz na liście, to one są najbardziej wrażliwą częścią rośliny. Znika z nich kolor, stają się zielone? Trójskrzyn ma zbyt ciemno- zmiana stanowiska jak najbardziej wskazana. Kroton stale traci liście? Zbyt chłodno-  najlepszą temperaturą do jego uprawy jest ta pokojowa. Zwiędnięte liście i zasuszone końcówki? Zwiększ podlewanie- ziemia w doniczce stale powinna być lekko wilgotna (nie mokra!). Możesz też od czasu do czasu spryskiwać liście Krotona odstaną wodą- to dobrze im zrobi!


Alokazja (Zakleśń)

Zakleśń
Fot. @yellow.jungle (Ig)

Alokazja, czyli Zakleśń to roślina o wyjątkowo ozdobnych liściach. Są duże, strzałkowate, a w dodatku bogato unerwione. Jest rośliną światłolubną, chociaż przy nadmiarze światła traci liście. Podlewaj ją umiarkowanie, a wręcz sporadycznie. Uwaga- tę roślinę łatwo zalać. Śmiało możesz ją za to spryskiwać miękką wodą. Zimą przechodzi w stan spoczynku- w tym okresie prawie całkowicie zaniechaj podlewania.

Doskonale wygląda we wnętrzach inspirowanych stylem kolonialnym, boho lub w mieszkaniach z mocnymi dodatkami (żółty!). Wybór doniczki? Ta w srebrnym lub szarym kolorze nada roślinie wygląd pasujący do wnętrz nowoczesnych, a wręcz industrialnych. Terakotowa z kolei subtelnie podkreśli piękno liści rośliny. Będzie pasować do wnętrz utrzymanych w klimacie roślinnej bohemy.

Kolorowe rośliny
Fot. @vallentine_project (Ig)

Roślina idealna? Niezupełnie! Już wyjaśniam- Alokazja jest po prostu trudna w uprawie i rzadko kiedy udaje się utrzymać ją w dobrej kondycji. W dodatku to kolejna z roślin z grupy egoistycznej (dobrze to ująłem, co?), która najlepiej czuje się we własnym towarzystwie, i która jest lekko mówiąc dosyć… fochliwa. Warunki mieszkaniowe z pewnością jej nie służą. 


Diffenbachia


Diffenbachia to jedna z najchętniej wybieranych roślin doniczkowych. Nie bez powodu- jest po prostu obłędna. No przynajmniej obłędnie… trująca. Jej spożycie zarówno przez człowieka, jak i czworonoga może zakończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi, nie mówiąc już o toksyczności jej soku. Jest się czego bać? Szczerze? Nie, wystarczy być ostrożnym i zawsze zakładać rękawiczki ochronne, a po każdym kontakcie z rośliną dokładnie myć ręce, ale o tym kiedy indziej.

Difenbachia
Fot. @magicznyswiatroslin (Ig)

Diffenbachia pochodzi z rejonów Ameryki Południowej i tak jak większość roślin tropikalnych lubi miejsca lekko zacienione, a przynajmniej osłonięte przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Podczas jej uprawy zwróć uwagę na wilgotność powietrza (spryskuj liście) i temperaturę (najlepsza będzie ta pokojowa). Brązowe obrzeża liści? Dzyń, dzyń, dzyń- to może oznaczać tylko jedno, ziemia jest zbyt sucha. Tak, tak- w przypadku uprawy diffenbachii zapewnienie stałej wilgotności podłoża zdaje się niewątpliwym kluczem do sukcesu.

Co łączy ze sobą wszystkie rośliny do wnętrza z żółtymi dodatkami? Zarówno Kroton, jak i Alokazja wyróżniają się pięknymi liśćmi. Nie inaczej jest w przypadku Diffenbachii. Chociaż jej odmian jest bardzo wiele, to wszystkie mają olbrzymie, nakrapiane na biało lub żółto liście i wszystkie genialnie komponują się we wnętrzach z żółtym motywem.



Czy, któraś z tych roślin znajdzie miejsce w Twoim mieszkaniu? A może już jesteś jej szczęśliwą posiadaczką? Skomentuj poniżej lub napisz na adres magicznycontact@gmail.com

You Might Also Like

16 komentarze

  1. Podobają mi się te roślinki, ostatnio są bardzo modne. Nie mam ich, ale chyba zaplanuję dla nich miejsce w moim domu.

    OdpowiedzUsuń
  2. o Wow! Super się prezentuje. Fajny efekt z odpowiednimi dekoracjami. To jednak trzeba mieć gust i smak.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wooow! uwielbiam rośliny a te są wyjątkowo piękne :) Ja właśnie tworzę małą dżunglę w domu i czekam niecierpliwie na wiosnę. Bardzo chcę już zająć się naszym ogrodem :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Super są te rośliny! Ja właśnie szukam roślin do naszego domu. Na wiosnę będę myśleć o kwiatach do ogrodu. Podobnie jak Ty uwielbiam kwiaty i krzewy. Nie wyobrażam sobie ich nie mieć.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawe zestawienie - Alokazja to mój zupełny faworyt. Świat roślin jest super.
    Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawe zestawienie! Te rośliny faktycznie dodaja uroku temu pomieszczeniu.
    Gratuluje pomysłu i kreatywności!

    OdpowiedzUsuń
  7. Interesujące! A gdybyś miała podpowiedzieć jakie rośliny pasują najbardziej do średniej wielkości ogrodu to jakie by to były? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ale cudne te kwiaty, a wiedzy o tym, jak je hodować nigdy za wiele. Ja przez pandemię zaczęłam się bardziej interesować co słychać u moich kwiatków ;). No i przepadłam. Nawet sama nie wiem kiedy i jak się zrobiło ich całkiem sporo na moim parapecie :) , a nowe rosną :) , ale ile radości sprawiają. Po prostu kwiatki cieszą :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetny blog, dzięki Tobie mam kilka nowych roślinek, zainspirowałaś mnie

    OdpowiedzUsuń
  11. Osobiście bardziej podobają mi się rośliny z różowymi akcentami, jednak jeśli roślina jest zadbana zawsze wygląda pięknie bez względu na gatunek.

    OdpowiedzUsuń

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzą, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy