aranżacje domowa dżungla

Przepis na roślinne mieszkanie prosto z Nowego Jorku (kwiatowy must have)

18:12:00Adam Kasicki


Nowy Jork- żółte taksówki, zielona pani z pochodnią i dwie bliźniacze wieże, tak... to chyba właściwe podsumowanie? Chociaż nie... Nowy Jork to coś znacznie więcej niż wielokulturowa mozaika ludności i jakieś tam drapacze chmur rodem z poprzedniej epoki. To kultowe miejsce, które jakby nie patrzeć w znacznym stopniu oddziałuje na popkulturę. Weźmy pod uwagę np. mieszkania w stylu nowoczesnym, z czarnymi elementami, wieeeelkimi powierzchniami nieeeekończącego się szkła i ceglane ściany. Przyznaj, że łatwiej powiedzieć NYC LOFT i już wiadomo o co chodzi.

Mieszkanie w Nowym Jorku
Fot. @theplantydropper (Ig)

A żeby nie przedłużać wstępu (cały ja), od razu przejdę do sedna. Czytałaś już mój ostatni wpis o jakże odważnym tytule: „Plant Porn- najbardziej HOT rośliny sezonu” (kliknij, by czytać!) albo roślinne zestawienie „Roślinna Bohema” (kliknij, by czytać!)? Niee? Na co jeszcze czekasz, to chyba dwa najlepsze artykuły, które w ostatnim czasie skrobnąłem! Mówiąc tak poważnie, te dwa wpisy pobiły wszelkie rekordy poczytności, więc dzisiaj czas na kolejne roślinne zestawienie.

Będzie nowocześnie, będzie przestronnie, będzie mieszkaniowo i oczywiśnie... będzie roślinnie. Zresztą co ja będę opowiadał... sama się przekonaj!

Jak wybierać rośliny do mieszkania?


Kwiaty doniczkowe
Fot. @gretchen_.ross (Ig)

Wybór rośliny do mieszkania wcale nie jest taki prosty. Jest tyle rzeczy, które należy wziąć pod uwagę: wielkość mieszkania, temperaturę powietrza, nasłonecznienie, a nawet nasze roślinne umiejętności. Wybierając kwiaty, kieruj się nie tyle ich wyglądem, ile bardziej... właściwościami. Aloes, Sansewieria, a może Skrzydłokwiat? To rośliny, które doskonale oczyszczają i nawilżają powietrze. Z kolei Gardenia, Jaśmin i Lawenda odpowiadają za relaksacyjną atmosferę, choć z pewnością nie są zbyt dobrym rozwiązaniem dla wszystkich alergików.

Rośliny inspirowane Nowym Jorkiem:


Rośliny inspirowane Nowym Jorkiem
Fot. @interiorglobe (Ig)

Loft w jednym z największych miast świata to marzenie wielu osób. To tu zgrabnie łączą się klasyczna elegancja z nutą awangardy. Wszystkie meble, ale też podłogi i ściany nie tylko zdają się lekko nieskończone (wieeeczny remont), pełnią funkcję ozdobne, a przede wszystkim są wyjątkowo... funkcjonalne. Rośliny do apartamentu w samym centrum NYC muszą być zatem proste w obsłudze, a najlepiej bezobsługowe, lubiące półcień, a przede wszystkim duże i soczyście zielone.

W tym zestawieniu każdy znajdzie coś dla siebie. To zarówno zbiór kwiatów doniczkowych dla roślinnych laików, jak i wszystkich tych, którzy wiedzą co w trawie piszczy. Poznaj najciekawsze rośliny inspirowane Nowym Jorkiem i daj się... zaskoczyć!

Zanokcica gniazdowa


Zanokcica to jedna z paproci, która pochodzi ze zwrotnikowych rejonów półkuli wschodniej. W środowisku naturalnym porasta inne rośliny (jest epifitem). Z tego względu doskonale rośnie w miejscach półcienistych. Uwaga! Zanokcica, zwana też Asplenium nie toleruje przeciągów, dlatego przy wietrzeniu mieszkania należy pamiętać, aby ściągnąć ją z parapetu.

Kwiaty do domu
Fot. @fairyfloral (Ig)

Asplenium podlewaj w sposób umiarkowany, regularnie, ale niewielkimi ilościami wody. Zbyt obfite nawadnianie najczęściej powoduje przegniwanie korzeni, a w efekcie czego- obumieranie całej rośliny. Zanokcica gniazdowa lubi codzienne zraszanie miękką, odstaną wodą lub taką, która pozostaje po gotowaniu warzyw.

W uprawie doniczkowej zastosuj ziemię przepuszczalną o lekko kwaśnym odczynie.

Skrzydłokwiat


Skrzydłokwiat to roślina, którą możesz kojarzyć z centrów handlowych. Tak, tak- jest chyba najprostszym w uprawie kwiatem doniczkowym, a w dodatku skutecznie oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji. Ma niewielkie wymagania co do stanowiska, a przy tym całkiem ładnie wygląda. Kwitnie najczęściej przez całe lato, wypuszczając małe, białe kwiatki z charakterystycznym półokrągłym kielichem i grubym, chropowatym słupkiem.

Kwiaty proste w uprawie
Fot. @_theseplantsofmine_ (Ig)

Dobrze czuje się w pomieszczeniach półcienistych, zacienionych, a nawet takich, w których panuje jedynie sztuczne oświetlenie. Preferuje ziemię pulchną i przepuszczalną (najlepiej z domieszką piasku). Podlewaj regularnie (2-3 razy w tygodniu), tak aby utrzymać stałą wilgotność podłoża. Uwaga! Pod żadnym pozorem nie stosuj sztucznych nabłyszczaczy liści. W walce z domowym kurzem najlepiej sprawdzi się regularne spryskiwanie rośliny wodą i czyszczenie liści wewnętrzną stroną skórki od banana.

Aglaonema


Kwiaty pokojowe
Fot. @kevinsgreenpets (Ig)

Aglaonema to roślina o wyjątkowo atrakcyjnych liściach, która o dziwo nie sprawia zbyt dużych problemów w uprawie. Co ciekawe wyglądem przypominają według niektórych diffenbachię (hmmm?). Pochodzi z lasów tropikalnych, dlatego w uprawie mieszkaniowej najlepiej rośnie na stanowisku jasnym, a jednocześnie osłoniętym od bezpośredniego działania promieni słonecznych, które z łatwością mogłyby poparzyć liście rośliny. Aglaonema źle znosi suszę. Z tego względu w jej pielęgnacji najistotniejsze jest utrzymanie odpowiedniej, stałej wilgotności podłoża. Pssst! Podlewaj obficie i codziennie zraszaj jej liście.

Zielistka Sternberga


Jakie rośliny do mieszkania?
Fot. @theplantvisual (Ig)

Zielistka, czyli roślina, która doskonale rośnie zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i tych zacienionych. Tworzy kępkę gęstych liści, które wyglądem przypominają ozdobną... trawę. Roślina wytwarza rozłogi i bulwy korzeniowe, w których z powodzeniem magazynuje wodę. Z tego względu Zielistkę Sternberga podlewaj sporadycznie, acz obficie. Mógłbym rozpisywać się o tym, jak ją uprawiać, jaką ziemię stosować i jaki nawóz będzie najlepszy, ale po co? Zielistka to jedyna roślina, która radzi sobie w każdych (spartańskich) warunkach. Spróbuj i przekonaj się sama!

Aspidistra wyniosła


Aspidistra wyniosła
Fot. @bahargol.021 (Ig)

Aspidistra wyniosła znana też jako Żelazny liść jest odporna na niekorzystne warunki środowiskowe. Najlepiej rośnie w miejscach lekko zacienionych. Z tego względu z pewnością znajdzie swoje miejsce w wielu loftowych korytarzach. Podlewaj ją, dopiero kiedy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce porządnie przeschnie. To roślina idealna dla wszystkich zapominalskich- tak, tak, Aspidistra wytrzyma nawet prawdziwą afrykańską suszę. Doskonale znosi niedobór wody, chociaż najlepiej rośnie podczas regularnego zraszania liści.

Moja wskazówka: Żelazny liść nie toleruje nadmiaru wody w podłożu. Zastosuj warstwę drenażu, aby zapobiec przegniwaniu korzeni.

Fikus Lirolistny


Figowiec Lirolistny pochodzi z zachodniej Afryki, gdzie dorasta nawet do 30 metrów. Cecha charakterystyczna? Olbrzymie, soczyście zielone, pofałdowane liście w kształcie... liry! Najlepiej rośnie na jasnym stanowisku osłoniętym od bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Figowiec lirolistny
Fot. @thebotanicalguy (Ig)

Podczas sadzenia Fikusa Lirolistnego pamiętaj, aby zmieszać uniwersalne podłoże do kwiatów doniczkowych z rozdrobnioną korą i perlitem.

Podlewając, zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ nadmiar wody jest najczęstszą przyczyną obumierania fikusów, które już same w sobie bywają wyjątkowo... kapryśne. Nawadniaj obficie, zachowując tygodniowe odstępy pomiędzy podlewaniami.

Płaskla


Płaskla, czyli łosie rogi jest z pewnością ciekawszą alternatywą (dla wszystkich znudzonych tradycyjnymi paprotkami), która idealnie pasuje do nowoczesnego wnętrza. Obok tej paproci bez wątpienia nikt nie przejdzie obojętnie. Lubi miejsca ciepłe, wilgotne i jasne, chociaż poradzi sobie też w półcieniu.

łosie rogi roślina
Fot. @vandaka_plants (Ig)

W jej przypadku trudno mówić o podlewaniu, a bardziej o nasiąkaniu. Tak, tak Płasklę podlewamy jedynie poprzez wstawienie do miski z wodą i odczekanie aż porządnie nasiąknie (około 30 minut). Pomiędzy nawadnianiami podłoże powinno przeschnąć.

Monstera Deliciosa (Dziurawa)


Monstera Dziurawa
Fot. @houseplantopia (Ig)

Monstera Dziurawa to zdecydowanie ta roślina, do której lubię powracać, pisząc moje roślinne zestawienia. Jest całkiem prosta w obsłudze, a przy tym cieszy się chyba największą popularnością wśród wszystkich roślin (serio!). Monstera ze swoimi podziurawionymi jak szwajcarski ser liśćmi idealnie sprawdzi się nie tylko w apartamencie, ale również w przestrzeni biurowej. A teraz najlepsze- to jedna z nielicznych roślin doniczkowych, które przebaczą Ci małe przesuszenie, nie tracąc przy tym na swoim nieskazitelnym wyglądzie.


Figowiec Benjamina


Beniaminek jak niektórzy pieszczotliwie nazywają Figowca Benjamina, to roślina nieodzownie kojarząca się z.... PRL- em. Dziś przeżywa swój istny renesans, do tego stopnia, że często pojawia się w ofercie hipermarketów. Jest rośliną doniczkową całkiem łatwą w uprawie, chociaż wyjątkowo kapryśną i obrażalską. Okazuje niezadowolenie zrzucając liście, czym przyprawia o zawrót głowy swoich właścicieli.

Figowiec Benjamina
Fot. @tassoninteriors (Ig)

Fikus Benjamina lubi dużo rozproszonego światła, pokojową temperaturę i regularne podlewanie miękką, a najlepiej przegotowaną wodą. W mieszkaniu dorasta nawet do 2 metrów wysokości.

Moja wskazówka: Staraj się nie przestawiać raz postawionej donicy z Fikusem- on tego nie znosi!

Dopasuj doniczkę do rośliny:


Masz już idealną roślinę do swojego mieszkania? Świetnie! Teraz czas na dobranie dodatków, które podkreślą piękno kwiatów, a jednocześnie wprowadzą do wnętrza trochę... koloru!

Doniczki do Zanokcicy- Think Pink


Soczyste, ciemnozielone liście i kontrastowa doniczka, a najlepiej... różowa! Moja wskazówka: Zanokcica szybciej rośnie, jeśli posadzisz ją w ciut przymałej doniczce.

Dodatki do mieszkania
Fot. @summer_svenson (Ig)

Doniczki do Skrzydłokwiatu- Czarno-biała gra


Czarna doniczka w połączeniu z białymi kwiatami skrzydłokwiatu tworzy zawsze zgrany, elegancki duet, który pasuje do każdego wnętrza, również do... Twojego.

Skrzydłokwiat doniczki
Fot. @sucipottedplants (Ig)

Doniczki do Aglaonemy- Szara rzeczywistość


Aglaonema słynie ze swoich kolorowych liści z licznymi przebarwieniami i zawirowaniami. Równowagą dla tego kolorowego ptaka z pewnością będzie szara doniczka... zwykła.

Uwaga! Przesadzając Aglaonemę zachowaj szczególną ostrożność. Tak, tak, ta roślina zawiera toksyczny sok, który wprawdzie nie spowoduje śmierci człowieka, ale z pewnością nieprzyjemnie pieczenie, jeśli dostanie się np. do oczu.

Doniczka do Agleonemy
Fot. @flobotany (Ig)

Makramy do Zielistki Sternberga- Białe przeplatanki


Zielistka Sternberga rozmnaża się przez wiosenne rozmnóżki, które wyglądają jak małe trawiaste kitki na dłuuugich kijkach. Brytyjczycy twierdzą, że ta roślina przypomina im pająka, dlatego najładniej wygląda w wiszących makramach.

Rośliny do makramy
Fot. @theplantnook (Ig)

Doniczki do Aspidistry wyniosłej- Postaw na naturalność


Najbardziej naturalna doniczka? Z pewnością to ta wykonana z ciemnej, ręcznie wypalanej gliny. Nie tylko dobrze wygląda, ale przede wszystkim jako jedyna reguluje wilgotność podłoża rośliny (oddaje lub pobiera nadmiar wody).

Uwaga! Aspidistra najlepiej rośnie w lekko przyciasnej doniczce. Z tego względu zbyt częste przesadzanie nie jest wskazane.

Gliniane doniczki
Fot. @thoughtfully_given (Ig)

Doniczki do Fikusa lirolistnego- Betonowy świat


Co gdyby tak posadzić Fikusa w betonowej doniczce? To genialne połączenie, szczególnie w industrialnych wnętrzach.

Moja wskazówka: Fikusa Lirolistnego przesadzaj raz do roku, zmieniając doniczkę o jeden rozmiar.

Betoniczki
Fot. @growurban (Ig)

Doniczki do Płaskli- do odważnych świat należy


Dłuuugo zastanawiałem się, czy umieścić te doniczki w dzisiejszym zestawieniu. Są białe, są proste i są wyjątkowo... kontrowersyjne. W końcu kto jest na tyle odważny, by ustawić w salonie roślinę w doniczce z żeńskimi narządami rozrodczymi? Hmmm....


Psst! Jedynie młodsze okazy Łosich rogów wymagają przesadzania (co 2 lata). Starsze pozostawiamy w jednej doniczce.

Dziwne dodatki
Fot. @jamiebatesslone (Ig)

Kosze do Monstery Dziurawej- Wiklinowa plecionka


Kosze w ostatnim czasie przeżywają swój istny renesans i to nie tylko z wikliny, ale również te plecione z trawy morskiej. Znajdzie się kosz na każdą okazję.

Kosz na roślinę
Fot. @jadeandivyplants (Ig)

Doniczki do Figowca Benjamina- Gliniana wariacja


Znudzona tradycyjnymi glinianymi doniczkami? Wprowadź trochę koloru do wnętrza z tymi ręcznie malowanymi gliniakami i poczuj różnicę!

Kolorowa ceramika
Fot. @impala.mx (Ig)

Pomysł na roślinne mieszkanie (inspiracje):


Pomysł na małe mieszkanie
Fot. @moi_inspo (Ig)

Rośliny na parapet
Fot. @myplantlifebalance (Ig)

Rośliny w biurze
Fot. @morakorytowska (Ig)

Kwiaty doniczkowe aranżacje
Fot. @claire_greenhill (Ig)


Pssst! Jeszcze jedno, prawie bym zapomniał... NYC to także miejsce akcji mojego uluuuubionego filmu- „The Devil Wears Prada”, czyli mówiąc po naszemu... mkhm... „Diabeł ubiera się u Prady” (to już obsesja). Czasem myślę, że chciałbym przeżyć taką przygodę jak Andrea (główna bohaterka), tylko zdecydowanie bez despotycznej szefowej nad głową (śmiech). Jak zatem widzisz, chcąc czy nie chcąc z Nowym Jorkiem mam całkiem sporo wspólnego, inspirację znajduję w kadrach filmowych, a roślinny wystrój loftów znam od drenażu. No bo chyba nie od podszewki, hmmm?

Która z roślin jest Twoim faworytem, a jaka z pewnością nie znajdzie swojego kąta w Twoim m4? Skomentuj poniżej lub napisz na adres magicznycontact@gmail.com

You Might Also Like

10 komentarze

  1. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Rośliny w domu to i dla mnie jest pewien priorytet. Ciekawe przykłady roślin i ich rozmieszenie w różnych miejscach w domu i mieszkaniu. Zainspirowałam się. Dzięki :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo podobają mi się takie mieszkania, jednak nie podoba mi się że muszę podlewać kwiaty.

    OdpowiedzUsuń
  7. Sama roślinność w mieszkaniu jest jak najbardziej ważna i ja jeszcze jestem zdania, ze również istotnym elementem są na pewno drzwi wewnętrzne. Sama nawet całkiem niedawno miałam okazję je zamawiać z https://artcorestudio.pl/drzwi i jestem z mojego wyboru bardzo zadowolona.

    OdpowiedzUsuń
  8. Zastanawiałem się, jak wybrać odpowiedni dom i natknąłem się na https://www.wawerbud.pl/pomoc-w-wyborze-domu-odbiorze-mieszkania/. Ich porady były nieocenione, a pomoc w odbiorze mieszkania sprawiła, że cały proces był bezstresowy. Profesjonalizm tej firmy i jej podejście do klienta są godne polecenia.

    OdpowiedzUsuń
  9. Design jest ciekawy ale moim zdaniem ważniejsze jest to, aby stawiać na profesjonalne wykonanie konstrukcji naszego domu. Każdy element wpływa przecież na trwałość budynku. Rzeczoznawca budowlany dr inż. Przemysław Stawiarski ma ogromną wiedzę na ten temat: https://www.stawiarski.pl/ .

    OdpowiedzUsuń

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzą, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy