biodegradowalne tworzywo czysty ocean

Plastikowa rewolucja! Naukowiec z Meksyku stworzył plastik z Opuncji (Hot temat!)

16:32:00Adam Kasicki


To wręcz zdumiewające, że jako społeczeństwo osiągnęliśmy punkt, w którym wydobycie ropy, przesłanie jej wielkimi tankowcami do rafinerii, przetworzenie w plastik, nadanie mu formy, zapakowanie, dostarczenie do sklepu, skąd trafi do naszych domów, wciąż uznawane jest za prostsze i bardziej wygodne rozwiązanie niż... (uff! Od samego pisania można się zmęczyć!)... umycie widelca po jedzeniu (kuriozum). Tak, tak- dobrze myślisz, mowa o jednorazowych sztućcach, tych plastikowych oczywiście.

Plastik z Opuncji
Fot. @dbgphx (Ig)

Problem tkwi nie tyle w plastiku, ile bardziej w naszych wyborach. Sorry, ale mówiąc szczerze, jako ludzie idziemy na „pseudo” łatwiznę. Segregacja worka śmieci trwa dosłownie 3 minuty, tylko tyle (choć dla wielu aż), by zredukować ślad, który zostawiamy dla przyszłych pokoleń. Kto wie, może za tysiąc lat, kosmitów ucieszy plastikowa butelka- pozostałość po naszej „nieludzkiej” cywilizacji.

O tym, że plastik jest toksyczny, a jego rozkład trwa nawet (w zależności od rodzaju) do tysiąca lat, mówią dziś wszyscy, o tym, że istnieją realne możliwości jego substytucji, nie mówi prawie nikt. 

Czysty ocean
Fot. @withoutplasticworld (Ig)

Meksyk to państwo słynące z sombrero, mariachi i tequili. To również główny potentat w uprawie kaktusów. Czy wiesz jak wygląda flaga Meksyku? Przyjrzyj się dokładnie- w samym jej centrum widnieje orzeł pożerający grzechotnika, który siedzi na...Opuncji.


Co ma Meksyk do plastiku? Ha! Przekonaj się sama!


Ostatnio szperając w internecie w poszukiwaniu nowych inspiracji, natknąłem się na informację: (tłumacząc z angielskiego) „Naukowcy z Meksyku stworzyli biodegradowalny plastik z Opuncji”. Czy to możliwe? Tak! Tym razem to nie kolejny clickbaitowy nagłówek, a rzeczywistość.

Sandra Pascoe Ortiz
Fot. @skin_karma (Ig)

Profesor Sandra Pascoe Ortiz na czele z naukowcami, z Uniwersytetu Valle de Atemajac w Meksyku właśnie opatentowała nowy sposób na zastąpienie plastiku, jego bardziej naturalną formą, zrobioną między innymi z soku z liścia Opuncji. Czas degradacji w ziemi takiego opakowania wynosi około miesiąca, a w wodzie raptem parę dni.


Przepis na sukces? Jest całkiem prosty, a przede wszystkim w 100% naturalny. „Produkcja” ekoplastiku rozpoczyna się od pobrania świeżych liści kaktusa, a także pozbawienia ich skóry i kolców. Następnie Sandra wyciska z nich sok, wstawia do lodówki, by po paru godzinach dodać odrobinę sekretnych składników (oczywiście pochodzenia naturalnego). Kiedy ciecz zmieni konsystencje, następuje proces starannego prasowania i suszenia.

Plastik z kaktusa
Fot. @mrjasongrand (Ig)

Spekuluje się, że tego rodzaju tworzywo może zastąpić popularne reklamówki jednorazowego użytku. Jest wytrzymałe, a jednocześnie cienkie jak papier.

Dużą zaletą jest z pewnością całkowita nietoksyczność w porównaniu z dotychczasową formą plastiku. Co ważne w przypadku dostania się tego rodzaju śmieci do oceanu, żadne wodne stworzenie nie poniesie szkody, ponieważ opuncjastik (opuncja + plastik), albo ulegnie rozkładowi, albo będzie stanowił nową formę pożywienia, które wzbogaci menu podmorskich stworzeń. To rodzaj tworzywa w pełni zjadliwego zarówno dla człowieka, jak i wszelkich zwierząt.

Obecnie proces produkcji ogranicza się jedynie do niewielkiego laboratorium, gdzie w pocie czoła wynalazcy, ludzie nauki i badacze udoskonalają przepis na bioplastik, sprawdzając jednocześnie która z odmian Opuncji ma najlepsze właściwości.

Opuncja- kaktus z Meksyku
Fot. @lemon_made_shop (Ig)

Jak twierdzi Ortiz „nigdy nie jest za późno, aby dokonać zmiany, każdego dnia nadarza się okazja do polepszenia naszego postępowania, a tym samym cofnięcia zniszczeń, jakich dokonaliśmy na Ziemi”.

Czy właśnie jesteśmy świadkami tak długo wyczekiwanego „plastikowego” przełomu, który zrewolucjonizuje świat? Czas pokaże. Wciąż jeszcze jest wiele wątpliwości i problemów, chociażby tych czysto logistycznych. Najważniejsze jednak, że wszystko idzie w dobrym kierunku, a cały projekt, nawet jeśli nie ma realnego zastosowania, to już osiągnął bardzo dużo- zwrócił uwagę na problem, a jednocześnie wskazał możliwość jego rozwiązania.



A Ty, jak myślisz? Plastik z Opuncji to tworzywo przyszłości? Skomentuj poniżej lub napisz na adres magicznycontact@gmail.com





You Might Also Like

1 komentarze

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzą, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy