#poprostumagia aeracja

Ogrodowe zmagania, czyli jak szybko i sprytnie przywrócisz wiosenny ład na swoim trawniku

17:38:00Adam Kasicki



Ogrodowe zmagania- trawnik

Pomimo to, że od dłuższego czasu nastała wiosna, to pogoda wciąż płata nam figle. Wiosna to nie czas na deszcz, grad, czy śnieg. Jest to najpiękniejsza pora roku, w której przyroda budzi się do życia, a my zaczynamy nasze ogrodowe zmagania.

No właśnie! Po okresie zimowym nasze trawniki wymagają porządnych zabiegów regeneracyjnych. Ale jak tu pracować, gdy za oknem mróz?

Idealny trawnik z pewnością nie należy do prostych zadań. Ba! Wymaga dużego nakładu pracy. Ale czyżby utrzymanie tradycyjnego, zielonego dywanu trawy dla wielu stało się po prostu zbyt pracochłonne? Nieopłacalne? Czy nie można mieć perfekcyjnej trawy, bez dużego wysiłku?
Poniżej zobaczysz (dosłownie!) jak szybko i sprytnie przywrócisz wiosenny ład na swoim trawniku. Na co czekasz? Czytaj, ...a właściwie obserwuj!

                                                         Koszenie

Pielęgnacja trawnika- koszenie

Koszenie trawnika odgrywa bardzo ważną rolę w jego pielęgnacji. Nie tylko ze względu na walory estetyczne równo skoszonej trawy, ale również ze względu na jej krzewienie. Bowiem tylko regularnie koszona trawa nabiera coraz to większej objętości, rozrasta się, a jej kolor staje się bardziej nasycony. Spowodowane jest to tym, że trawa jest jedyną rośliną, która po przycięciu energicznie zostaje pobudzona do wzrostu oraz wzmocnienia. Optymalna wysokość trawy wynosi około 4 cm, zaś koszenie należy przeprowadzić, gdy jej źdźbła osiągną od 6 cm wzwyż. Nie wolno jednak doprowadzić do zakwitu trawy. Ostatni raz trawę najlepiej jest skosić jeszcze jesienią, tak aby ograniczyć jej żółknięcie wywołane rozwojem pleśni pod śniegiem. Jeśli natomiast tego nie wykonamy, to pierwsze koszenie w sezonie należy przeprowadzić wiosną, kiedy temperatura powietrza się ociepli, a gleba nie będzie zamarznięta. W tym celu należy używać tylko ostrych ostrzy. Dzięki temu pozbędziemy się nieestetycznie wyglądających białych zakończeń trawy. Pamiętajmy również o tym, by trawę kosić jedynie, kiedy jest sucha (najlepiej wieczorem), zaś po wykonaniu czynności warto obficie podlać.

                                                          Podlewanie

Pielęgnacja trawnika- podlewanie

Zbyt rzadkie podlewanie trawy sprawi, że będzie ona miała liczne żółte przebarwienia. Z kolei zbyt częste nawadnianie trawnika spowoduje, że będzie on bardziej podatny na rozwój pleśni i chorób grzybiczych. Zatem trawnik najlepiej podlewać jest stosunkowo rzadko (raz w tygodniu), za to bardzo obficie. Sugerując się przy tym warunkami atmosferycznymi. W tym celu najlepiej jest użyć specjalnej nakładki na węża, która rozproszy strumień wody (zbyt duży mógłby uszkodzić darń).

                                                          Nawożenie

Pielęgnacja trawnika- nawożenie

Bez wątpienia odpowiednie nawożenie trawnika zapewni jego witalność, poprawi kondycję, zwiększy gęstość i koloryt. Rzecz w tym, że na rynku są setki nawozów. Który więc z nich będzie najlepszy?

Wyróżniamy trzy rodzaje nawozów: granulowany, w postaci płynu oraz pylisty.
Dobór odpowiedniego rodzaju nawozu zależy od efektu, który chcemy uzyskać. Jeśli masz mało czasu na pielęgnację trawnika, wówczas wybierz nawóz granulowany. Ze względu na czas potrzebny do całkowitego rozpuszczenia granulek działa on nawet do kilku tygodni. Pamiętaj, że taki nawóz stosujemy tylko na suchą trawę, zaś po wykonaniu czynności należy ją obficie podlać. Jeśli zaś zależy Ci na szybkim efekcie nawożenia, wówczas wybierz nawóz w płynie, który stosujemy dolistnie. Dobrze jest też stosować środki przeciw chwastowe, które oprócz zwalczania chwastów zapobiegają ich rozprzestrzenianiu się.

                                                 Wałowanie i aeracja

Pielęgnacja trawy- wałowanie i aeracja

Aeracja ma na celu napowietrzenie trawnika. Zabieg polega na nakłuwaniu darni, co umożliwia wniknięcie do niej zarówno powietrza, jak i wody. Na dużej powierzchni wykonanie czynności może stanowić nie lada problem. Warto wówczas uzbroić się w walec z kolcami, który znacznie przyspieszy pracę. Istotne jest również wcześniejsze zroszenie murawy. Częstotliwość przeprowadzania aeracji zależy od przeznaczenia trawnika. Nie wszystkie trawniki potrzebują tego typu pielęgnacji. Niemniej jednak warto ją wykonywać w przypadku trawników zadeptywanych, czy też, kiedy woda nie chce wsiąkać w darń

Wałowanie z kolei służy do przyciśnięcia trawnika do podłoża. Prawidłowo wykonana czynność sprawia, że trawnik osiada nawet na 1 cm. Podobnie jak w przypadku aeracji, przed wałowaniem warto zrosić trawnik (da to lepszy efekt). Najważniejsze w tego typu pielęgnacji jest równomierne rozłożenie ciężaru, które dodatkowo wyrówna walcowaną powierzchnię.





You Might Also Like

17 komentarze

  1. Bardzo przydatny wpis. Właśnie czegoś takiego szukałam. Mój trawnik wymaga jeszcze bardzo wiele pracy. Dzięki za pomoc. Basia

    OdpowiedzUsuń
  2. O nareszcie znalazlem wpis dotyczacy trawnika. Przejrzalem w necie rozne wpisy, ale nie odpowiadaly na moje problemy z przydomowym trawnikiem. Dzieki Staszek

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię równo ściętą trawę, ale nie lubię jej kosić. Na szczescie zajmuje sie tym moj mąż. Monia

    OdpowiedzUsuń
  4. A mój mąż to leń. O trawniki muszę dbać sama. Chyba o wszystko muszę dbać sama, o niego samego też. Dziękuję za informacje jak postępować z tymi trawnikami. Dziękuję za formę tego przekazu, bo nareszcie coś rozumiem. Zazwyczaj na innych blogach, czy w Wikipedii to są takie opisy, że czytający nic nie rozumie, a tu pełen profesjonalizm, ciekawa grafika. Dzięki. Karina

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeszcze nie mam swojego trawnika, ale wpis zrobiony tak, że nawet ja wszystko zrozumiałam :D A grafiki bardzo fajne :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Dziękuję za poradnik! :) Niedawno zaczęliśmy wiosenne porządki w ogrodzie i każda rada jest na wagę złota. Pozdrawiam serdecznie. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. a właściwie dlaczego trawa do koszenia musi być sucha?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Głównie dlatego, że jest ją dużo łatwiej skosić. Mokra trawa jest cięższa, jej źdźbła załamują się i uginają, przez co ostrza kosiarki wyrywają ją, zamiast ciąć. Mokrą trawę dużo ciężej też zgrabić. Woda nie działa również pozytywnie na sprzęt. Na jej szkodliwe działanie szczególnie narażone są kosiarki elektryczne, w których przy braku odpowiedniej izolacji, może dojść do porażenia.

      Usuń
  8. dziękuję za te cenne wskazówki :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzą, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy