dom kaktus

Sansewieria (wężownica)- język teściowej!

21:56:00Adam Kasicki



Czasem zastanawiam się, czemu polskie nazwy roślin są takie brzydkie? Weźmy np. taką sansevierię, która jest przepiękną i bardzo intrygującą rośliną, czego zupełnie nie oddaje jej polska nazwa- wężownica...

Ach ta sansewieria...

Poniżej zobaczysz jak ją okiełznać, poznasz jej intrygujące nazwy i zobaczysz, dlaczego to ona zasługuje na tytuł rośliny miesiąca.

Na co czekasz? Zobacz👇

Czym zachwyca?


Sansewieria sukulent
Fot. @thepottedearthco (Ig)

Przede wszystkim swoimi pięknymi, długimi liśćmi, które mogą przybierać najróżniejsze kształty, a nawet różnić się między sobą wzorami i kolorami! Zachwyca swoją prostotą, a zarazem łatwością w uprawie. Właśnie dlatego podbiła serca tysięcy miłośników roślin z całego świata.

Obecnie można ją spotkać dosłownie na każdym kroku- w centrach handlowych, biurach, a nawet coraz częściej (co bardzo cieszy) w naszych domach.

Nazewnictwo:


Chyba ze względu na długie, szerokie liście nazywana jest językiem teściowej... No cóż, nie brzmi to najlepiej. Inne jej nazwy to sansevieria, sansewieria i wężownica.

Jak ją uprawiać?


Sukulenty w domu
Fot. @houseplant_1984 (Ig)

Uprawa i pielęgnacja tej rośliny nie należy do zbyt trudnych. Sansewieria z powodzeniem sprawdzi się w biurze, na szkolnym korytarzu, ale także w domu każdej zapominalskiej osoby. Śmiało można powiedzieć, że to roślina praktycznie niezniszczalna i w zasadzie (w kwasie też... korciło mnie, żeby to napisać) trzeba się bardzo postarać, by ją uśmiercić. 

Stanowisko: 


Jako że jest to sukulent z krwi i kości, to wymaga ona stanowiska nie tyle słonecznego, ile bardziej jasnego z rozproszonym światłem. Niemniej jednak poradzi sobie w miejscu lekko zacienionym. Doniczkę z rośliną spokojnie można ustawić na wystawie południowej.

Podłoże:


Ziemia do kaktusów
Fot. @whatstephdigs (Ig)

W tym przypadku najlepiej sprawdzi się przepuszczalne podłoże o obojętnym, lub zasadowym odczynie pH lub po prostu ziemia dedykowana do kaktusów. Jeśli jednak chcesz samemu zrobić takie podłoże, to wystarczy, że zmieszasz ziemię uniwersalną z torfem i gruboziarnistym piaskiem w stosunku 1:2:1. Przy przesadzaniu rośliny, wysyp na dno donicy warstwę (3 cm) drenażu- zapobiegnie to przelaniu sukulenta.

Pielęgnacja:


Język teściowej- pielęgnacja
Fot. @laurieanne_atelierfleur (Ig)

Sansevieria nie potrzebuje systematycznego nawożenia, podlewania, ani przesadzania. Dobrze zniesie dłuższe przesuszenie, a także suche, a nawet zanieczyszczone powietrze. Jedyne co może jej zaszkodzić to zbyt częste podlewanie (korzenie zaczną gnić) i niskie temperatury (najlepiej rośnie w temp. pokojowej).

Kwitnienie:


Kwiat sansevieri
Fot. @houseplant_1984 (Ig)

Kwiaty egzotycznych roślin z reguły nie są zbyt okazałe i ukazują się niezależnie od pory roku. W tym przypadku kwiaty są drobne, białe i bardzo intensywnie pachną (zapach podobny do jaśminu). Jednak żeby w ogóle zainicjować kwitnienie, należy roślinę przesuszyć lub przechłodzić. Po przekwitnięciu cały kwiatostan należy uciąć u samej podstawy.

Rośliny oczyszczające powietrze!


Rośliny do biura
Fot. @thepottedearthco (Ig)

Tak, to prawda- są takie rośliny, które oczyszczają powietrze ze szkodliwych związków. Jedną z nich jest właśnie język teściowej, który oczyszcza powietrze nie tylko z dwutlenku węgla i jednocześnie reguluje wilgotność powietrza, ale także np. oczyszcza przestrzeń z formaldehydu i toksyn, które produkują m.in. komputery (smog elektromagnetyczny). Dzięki tym właściwościom, rośliny te doskonale sprawdzą się w pokoju każdej osoby z alergią lub astmą.



👉Sansewieria od zawsze była moim marzeniem. A która z roślin jest Twoim? Skomentuj poniżej lub napisz na adres magicznycontact@gmail.com





You Might Also Like

1 komentarze

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzą, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy