alokazja zakleśń Figowiec dębolistny

Plant Porn: najbardziej HOT rośliny sezonu, które rozpalą twoje zmysły

16:00:00Adam Kasicki

Zastanawiasz się, które z roślin są w tym sezonie najmodniejsze? No cóż, tak się składa, że chyba właśnie Cię wyręczyłem i przygotowałem... listę tych najbardziej HOT (nie dziękuj!).

Fikus, Begonia, a może Awokado? Lista gorrrących roślin jest długa, a ostateczny wybór należy do Ciebie!

Modne rośliny
Fot. @lushlittlejungle (Ig)

Pssst. Wybierz mądrze.

Begonia Maculata, czyli Begonia Koralowa


Begonia już od ponad roku podbija wszelkie roślinne zestawienia na Instagramie. Jej cecha charakterystyczna? Duże, podłużne, ciemnozielone liście z licznymi białymi plamkami. 

Gdzie ją uprawiać? Najlepiej w miejscu przestronnym, osłoniętym od przeciągów, a przede wszystkim półcienistym. Podczas jej pielęgnacji zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie odpowiedniej (stałej) wilgotności podłoża. W uprawie Begonii Koralowej najlepiej sprawdzi się ziemia o kwaśnym odczynie, którą przygotujesz, mieszając uniwersalne podłoże z paroma kawałkami węgla drzewnego.

Begonia Koralowa
Fot. @olivra.houseplants (Ig)

W okresie intensywnego wzrostu zastosuj naturalny nawóz w postaci biohumusu, który powstaje jako produkt trawienia kompostu przez dżdżownice kalifornijskie, jest nawozem naturalnym, korzystnie wpływa na wzrost i rozwój roślin, a także oczyszcza glebę ze skażeń chemicznych.

Psst! Czy wiesz, że polska tradycyjna nazwa Begonii to Ukośnica? Tak, tak, nazwano ją tak ze względu na jej charakterystyczne asymetryczne, ukośne liście.

Alokazja


Modne kwiaty
Fot. @botanical1lady (Ig)

Alokazja, czyli Zakleśń jest rośliną kapryśną i trudną w uprawie, a na domiar złego bardzo fochliwą (nie lubi np. towarzystwa innych roślin). Pochodzi z Filipin, a główną ozdobę stanowią jej strzałkowate, połyskujące, ciemnozielone liście z wyraźnym szarym (srebrnym?) unerwieniem. Jest rośliną światłolubną, ale przy zbyt intensywnym naświetleniu jej liście marnieją i obumierają. W kwestii podlewania należy być bardzo ostrożnym, a najlepiej podlewać sporadycznie, dopiero po wcześniejszym przeschnięciu podłoża. Bez obaw za to można spryskiwać liście miękką, odstaną wodą, a także delikatnie oczyszczać je z kurzu. Dobrze jest podwyższyć wilgotność powietrza przy roślinie, stawiając jej doniczkę na podstawce wypełnionej wodą i kamyczkami.

Awokado


Nie tylko doskonale smakuje, ale też... wygląda. Tak, tak- możesz wyhodować je samemu z pestki. Jak to zrobić? To proste!

1) Kup dojrzały owoc.
2) Wyjmij nasionko.
3) Nakłuj pestkę 3 wykałaczkami w połowie wysokości.
4) Całość umieść w słoiku.
5) Nalej wody do 3/4 wysokości nasionka.
6) Poczekaj aż wykiełkuje.

Małe drzewko
Fot. @nelplant (Ig)

To małe drzewko pasuje do praktycznie każdego rodzaju wnętrza. Możesz uprawiać je w doniczce (polecam te gliniane) lub w wodzie (pamiętaj o nawożeniu). Są nawet specjalne pływające trzymadełka na awokadową pestkę, dzięki którym każdą szklankę, a nawet słoik przemienisz w aworarium (awokado + terrarium). To co, gotowa na zzzieloną przygodę?!

Fikus Lirolistny


Bez wątpienia to tegoroczny IT-plant, a tym samym jedna z najbardziej pożądanych roślin. Sprawdzi się przede wszystkim w przestronnych mieszkaniach, ponieważ z czasem dorasta do naprawdę imponujących rozmiarów. Próżno jednak wypatrywać u niego kwiatów lub owoców (kwitnie rzadko, a owoce są niejadalne).

Stanowisko i uprawa Fikusa:


Ficus Lyrata najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych, ale osłoniętych od bezpośredniego działania promieni słonecznych i przeciągów (lubi światło rozproszone i stojące powietrze). Podczas sadzenia na dno donicy wysyp warstwę keramzytu, która odprowadzi nadmiar wody, zapobiegając przegniwaniu korzeni. Idealna gleba powinna zawierać domieszkę torfu, kory i perlitu.

Figowiec dębolistny
Fot. @little.emma (Ig

Moja wskazówka: Figowiec dębolistny bywa naprawdę kapryśny. Z tego względu pod żadnym pozorem nie przestawiaj jego donicy- fikusy są na tym punkcie bardzo wrażliwe i lekko mówiąc, tego nie znoszą.

Starzec Rowleya


Jest jedną z przyjemniejszych w uprawie roślin, a przy tym całkiem ciekawie wygląda. Czy wiesz, że Starzec Rowleya nazywany jest również Sznurem pereł lub Senecio rowleyanus? To ze względu na jego charakterystyczne liście, które przypominają nawinięty na nitkę groszek. Jako że jest on sukulentem (nie, nie kaktusem), to jego uprawa zdaje się całkiem prosta. Wystarczy, że zapewnisz mu słoneczne stanowisko, ziemię lekko zasobną w składniki mineralne i regularne, acz sporadyczne podlewanie.

Starzec Rowleya
Fot. @plantswithben (Ig)

Zimą lubi niższą temperaturę (około 16 stopni), w miejscu zbyt gorącym gubi liście.

Jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, to obsypie Cię licznymi pędami dorastającymi do 1 metra i niepozornymi, żółtymi kwiatkami. A teraz się pochwalę, mój już kwitł, więc chyba mnie lubi!

Szczawik Trójkątny (Oxalis Trangularis)


Oxalis Trangularis
Fot. @houseplantplantclub (Ig)

Zwany też Szczawikiem purpurowym, to nie tylko kwiat doniczkowy, ale przede wszystkim roślina ogrodowa, która z powodzeniem sprawdzi się w ogródku na skarpie. Jego cechą charakterystyczną są fioletowe liście, które przypominają trójlistną koniczynę i które składają się każdego dnia przed zachodem słońca. Dobrze rośnie w ciepłym i dobrze nasłonecznionym miejscu. Lubi regularne podlewanie i stale wilgotne podłoże. Sporadycznie kwitnie, wypuszczając łodygę, na której szczycie znajdują się drobne białe lub różowe kwiatki. 


A jaka roślina według Ciebie zasługuje na miano tej najbardziej HOT? Skomentuj poniżej lub napisz na adres magicznycontact@gmail.com





You Might Also Like

2 komentarze

  1. Faktycznie trzeba przyznać, że są to dość ciekawe roślinki. Jednak żeby je utrzymać trzeba pamiętać o ich dobrej pielęgnacji. Trzeba je dobrze nawozić oraz zadbać o ich ochronę.

    OdpowiedzUsuń

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzą, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy