autumn burak

Czerwony jak burak

13:57:00Adam Kasicki


Tak wiele można powiedzieć o właściwościach buraka czerwonego, że trudno mnie się zdecydować, od czego zacząć. Myśląc o moim dzisiejszym bohaterze, widzę pole zielonych liści na ciemnoczerwonych łodygach. Kolejnym skojarzeniem jest wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”

Burak stroni od cebuli
a cebula doń się tuli.


„Mój buraku, mój czerwony
Czybyś nie chciał takiej żony?”


Burak tylko nos zatyka:
„Niech no pani prędzej zmyka,
Ja chcę żonę mieć buraczą,
Bo przy pani wszyscy płaczą”
...

Czerwony jak burak

Czy na pewno wszystko wiesz o tak popularnym buraku?


  • Zielone liście burakaZe  względu na dużą zawartość błonnika, a także kwasu jabłkowego, winnego, szczawiowego i cytrynowego burak wspomaga proces odchudzania, przyspiesza trawienie i przemianę materii,

  • wzmacnia odporność organizmu, a w szczególności chroni nas przed chorobami wirusowymi takimi, jak grypa czy angina,

  • pomaga utrzymać równowagę kwasowości w żołądku dzięki właściwościom zasadotwórczym, pomaga goić wrzody żołądka, zapobiega objawom zgagi, zaparciom,

  • łagodzi skutki nadużycia alkoholu, reguluje pracę wątroby,

  • zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę, zapobiega zwapnieniom żył krwionośnych,

  • wspomaga leczenie nadciśnienia, zapobiega chorobom serca i wyrównuje jego pracę,
Pole zielonych buraków
  • obniża poziom cholesterolu, przeciwdziała miażdżycy,

  • w okresie menopauzy łagodzi uderzenia gorąca,

  • łagodzi bóle migrenowe,

  • skuteczny przy leczeniu anemii, wspomaga wytwarzanie czerwonych krwinek,

  • wspomaga w walce z  nowotworem poprzez zawarty w nim antyutleniacz, który skutecznie chroni przed działaniem wolnych rodników, zalecany przy chemioterapii.

Uprawa buraków w doniczkachNie polecany do spożywania w dużych ilościach przy:

  • cukrzycy (zawiera dużo cukru),
  • niskim ciśnieniu (obniża je),
  • chorobie nerek (zawiera szczawiany).

Kulinarne zastosowania buraka:


Jego młode liście jemy jako botwinkę i chłodniki, uwielbiany jest w postaci barszczu z uszkami, dobrze smakuje do pierogów, pasztecików. Najczęściej spożywamy go jako przystawkę do mięs, gotowanego i zasmażanego. Ćwikła z chrzanem dobrze komponuje się z wędliną. Jest pyszny w marynacie, ma dużo walorów odżywczych jako sok. Nadaje się do mrożonek i suszenia.

Pole pełne burakówMój przepis na zasmażane buraczki:


1 kg ugotowanych buraków ścieramy na tarce o dużych oczkach, 2 cebule kroimy w kostkę, dodajemy sól, cukier i ocet do smaku. Zasmażamy na maśle.

Przepis na sok z buraków.


Umyte buraki obieramy ze skórki, kroimy w niewielkie kawałki i wrzucamy do sokowirówki. Nasz sok zmieni smak, jeżeli dodamy jeszcze marchewkę, jabłko lub sok z cytryny.

Czerwony burak na straganie
Wartości odżywcze buraka


Burak jest mało kaloryczny, w 100 g znajdują się zaledwie 43 kilokalorie. Burak zawiera białko, cukry, sole mineralne, błonnik, witaminy z grupy B i C, witaminę D, wapń, magnez, potas, żelazo, sód, pierwiastki cezu i rubidu oraz kwas foliowy.
Swoją przepiękną barwę buraki zawdzięczają betaninie.

Krótka historia buraka

Burak swoje początki zawdzięcza starożytnym Grekom. Do Polski trafił dopiero w XIV wieku. Co ciekawe dopiero pod koniec XVIII wieku odkryto w nim sacharozę- organiczny związek chemiczny z grupy węglowodanów (cukier). W dzisiejszych czasach to właśnie Polska jest jednym ze światowych producentów buraka.





You Might Also Like

7 komentarze

  1. super wiadomości o tym zawstydzonym buraku,proszę o więcej tak dobrych artykułów

    OdpowiedzUsuń
  2. Twoj blog jest jedyny w swoim rodzaju. Piekne zdjecia super opisy. Ja do zasmazanych burakow dodaje jeszcze maki. To prawda sa bardziej kaloryczne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuje za przypomnienie wiersza Brzechwy. Wywołał on u mnie uśmiech na twarzy, ponieważ za moich "czasów" dzieciaki w szkole uczyly się go na pamięć. Temat burak trafiony.

    OdpowiedzUsuń

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzą, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy