choroby liści czego dowiem się z liści

Zobacz czego dowiesz się z wyglądu liści Twojej rośliny!

13:33:00Adam KasickiZobacz czego dowiesz się z wyglądu liści Twojej rośliny!

Jako że mamy jesień, to warto przyjrzeć się liściom i to nie tylko tym, które spadają z drzew, ale także tym, które należą do naszych roślin domowych. Tak, tak, to szczególnie ważne przed zimą, ponieważ to właśnie one zdradzą Ci wszystko o stanie Twojej rośliny i to dzięki nim dowiesz się, czego w tym momencie najbardziej potrzebuje Twój zielony podopieczny.

Zatem na co czekasz? Zobacz czego dowiesz się z wyglądu liści👇

Warto wspomnieć, że różnorodność kształtów, kolorów i budowy tych struktur, pomoże Ci w doborze najlepszego stanowiska do wzrostu i rozwoju kwiatów doniczkowych.

Wielkość liści ma znaczenie!


Kwiaty w domu
Fot. @foliage_therapy (Ig)

Pierwszą i jednocześnie najłatwiejszą do określenia rzeczą jest wielkość liścia. Jest ona o tyle istotna, że daje wiele informacji odnośnie optymalnej temperatury uprawy. 

Większość roślin o małych liściach jest odpornych na upał i prażące słońce, a jednocześnie nie lubi nadmiaru wody w ziemi.

Z kolei te o dużych, ze względu na to, że mają większą powierzchnię parowania, potrzebują więcej wody i prawie wszystkie lubią stale lekko zwilżoną glebę.

Liście mięsiste 


Liście roślin domowych
Fot. @ffinestories (Ig)

W większości mają je rośliny, które lubią cień, półcień lub takie, którym niestraszna susza i okresowy brak wody.

Należy pamiętać, że charakteryzuje je duża zawartość zmagazynowanej wody „na potem”, przez co są one bardzo podatne na wahania temperatury, a przemarznięcie może doprowadzić do całkowitego obumarcia pędu.

Liście z białymi plamami- wariegacja


Liście roślin doniczkowych
Fot. @variegatedfoliage (Ig)

Wszystkie rośliny, które mają liście z białymi lub kremowymi plamami, wymagają bardzo dużo światła, jednak jednocześnie nie lubią ostrego słońca. Dzieje się tak, ponieważ w jasnych częściach ich liście zawierają znacznie mniej chlorofilu, więc muszą być one lepiej naświetlane, a jednocześnie ze względu na to, że są delikatniejsze, to mogą łatwiej ulec poparzeniom słonecznym.


Choroby liści


Czego dowiem się z liści rośliny domowej
Fot. @ffinestories (Ig)

Objawem wszelkich chorób grzybowych jest przede wszystkim pojawienie się plam, które z reguły zaczynają się od nasady łodygi. Rodzaj występujących przebarwień świadczy o rodzaju schorzenia.

Rośliny, które dopadła szara pleśń, szybko brązowieją i obumierają, a ich liście pokryte są szarym nalotem zarodników.

Przejawem rdzy są rudawe plamy na powierzchni i skupiska zarodników na spodzie liści.

Pielęgnacja kwiatów w domu
Fot. @keskosinterior (Ig)👉A czy Twoja roślina ma problem ze szkodnikami? Skomentuj poniżej lub napisz na adres magicznycontact@gmail.com

You Might Also Like

2 komentarze

 1. No cóż, ja się dowiem zapewne niewiele, biorąc pod uwagę, że wszystkie rośliny w moim mieszkaniu są sztuczne... ;) Niestety, ale nie mam czasu na ich odpowiednią pielęgnację i kiedyś notorycznie zapominałam o regularnym podlewaniu. Odkąd kupiłam sztuczne kwiaty (jeśli jesteś ciekawa jakie, zobacz na stronie pm-m), nie mam już takiego problemu, a wyglądają naprawdę ładnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć.😊 Kurczę to wielka szkoda. Żywe rośliny w mieszkaniu są super sprawą, mogą nawet oczyszczać powietrze, albo pomóc Ci w nauce. Przede wszystkim są jednak Twoim własnym małym kawałkiem natury w mieszkaniu.🌿 A co bardzo ważne, udowodniono, że tylko naturalna zieleń pozytywnie wpływa na nasze oczy, a także na pracę naszego mózgu. Jeśli jednak nie masz czasu na podlewanie roślin, zawsze możesz wybrać gatunek, który potrzebuje jej znacznie mniej (nie tylko kaktusy!), albo stworzyć swój własny las w słoju (raz podlany nie musi być nawet przez rok podlewany). Mam nadzieję, że jeszcze przekonasz się do roślin.

   Rośliny rządzą!🌿

   Usuń

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy