brązowe liście awokado fuerte

Awokado z pestki, wszystko, co musisz zrobić, żeby wykiełkowało. Instrukcja krok po kroku

21:52:00Adam Kasicki


Raz po raz dostaję zapytania o to, jak uprawiać i pielęgnować awokado, a także jak je wyhodować z pestki i skąd ją wziąć. Jako że sam jestem jego wielbicielem i przebyłem dłuuugą drogę, aby z kulki (pestki) stworzyć drzewko, to postanowiłem napisać ten poradnik, w którym wyjaśniam wszelkie sprawy związane z domową uprawą awokado (taaaaak!).

Podobno nie ma głupich pytań...a kto pyta, nie błądzi i właśnie dlatego awokadowy poradnik jest... w formie pytań!

To co?...gotowa na stworzenie własnej armii drzewek awokado w mieszkaniu? 👇 (To takie proste!).

Awokado z pestki, wszystko, co musisz zrobić, żeby wykiełkowało. Instrukcja krok po kroku
Fot. @nelplant (Ig)

Jakie awokado kupić?


Przede wszystkim takie, które będzie dojrzałe! Wciśnij lekko palec w owoc. Wybierz te, którego skórka lekko się ugina (jest miękkie), ale po czasie powraca na swoje miejsce. Sprawdź również jego kolor. To idealne będzie miało skórkę pozbawioną plamek i przebarwień. Jeśli chcesz mieć 100% pewności, że jest dojrzałe, to koniecznie spróbuj oderwać szypułkę (taki mały koreczek na górze owocu). Dobre do zjedzenia jest tylko w momencie, w którym z łatwością możesz ją oderwać, a pod spodem znajduje się jasno-zielony lub jasno-żółty miąższ.

Co zrobić z niedojrzałym awokado?


Położyć na słonecznym parapecie i poczekać aż zmięknie (z reguły trwa to około tygodnia). Możesz też owinąć je folią aluminiową, dzięki czemu dostarczysz mu troszkę dodatkowego ciepła.

Dobrym sposobem jest też trzymanie smaczliwki (to inna nazwa na awokado!) w pobliżu bananów i jabłek, czyli owoców, które wydzielają etylen, który przyspiesza dojrzewanie awokado.

Jaką odmianę awokado wybrać?


Wybór jest całkiem prosty, ponieważ ograniczają go supermarkety i dyskonty (o zgrozo!). W zasadzie popularne obecnie są dwie odmiany: Fuerte i Hass.

Fuerte charakteryzuje się gładką, zieloną skórką, owalnym kształtem i jasno-zielonym miąższem.

Hass poznasz po brązowo-fioletowej skórce z licznymi „brodawkami”. Jego smak podobno jest najbardziej awokadowy (ktoś mi mówił, że smakuje jak orzech... hmmm?).

Odmiany Awokado
Fot. @sprout_let_it_grow (Ig)

Jak wyhodować awokado z pestki?


Zacznij od zakupienia dojrzałego owocu. Ostrym nożem przetnij je na około, tak aby móc wyjąć znajdujące się w środku nasionko. Podważ je delikatnie łyżką, ale uważaj, by go przy tym nie uszkodzić. Następnie masz dwie możliwości:

1. Owiń pestkę wilgotnymi ręcznikami papierowymi, wsadź do foliowego woreczka z suwakiem, odłóż w ciepłe miejsce i poczekaj, aż od pestki zacznie delikatnie odchodzić skórka. Następnie przejdź do punktu 2.

2. (Możesz od razu zacząć od tego punktu). Ostrożnie nakłuj pestkę w połowie wysokości trzema wykałaczkami (w pewnych odległościach od siebie), tworząc przy tym trójnóg. Następnie całość umieść w słoiku z wodą (woda ma sięgać do 3/4 wysokości nasionka) i poczekaj, aż wykiełkuje.
Kiełkowanie awokado
Fot. @zuhausebeifrolleinzucker (Ig)

Moja wskazówka:


W każdym słoiku z pestką awokado połóż na dnie miedzianą monetę (np. Eurocent). Dzięki temu woda znacznie dłużej utrzyma świeżość.

Po paru tygodniach nasionko wykiełkuje (standardowo od 2 do 4, a czasami nawet do 8). Do gleby możesz przesadzić je dopiero w momencie, kiedy będzie miało dobrze rozwinięty system korzeniowy, oraz rozwijający się pęd. Umieść je na takiej samej wysokości, do jakiej sięgała woda w słoiku (1/4 awokado musi wystawać ponad powierzchnię ziemi w doniczce!). Najlepiej sprawdzi się ziemia bogata w próchnicę.

Możesz uprawiać awokado, trzymając je ciągle w słoiku z wodą (co jakiś czas uzupełniaj jej ilość, a także zasilaj płynnym nawozem).

Pamiętaj jednak, że z każdej pestki wyrośnie nieco inne drzewko, jedno będzie miało owalne, podłużne liście, a inne spiczaste końcówki. To naturalne, nie ma czym się przejmować!

Niedojrzałe awokado co zrobić
Fot. @plantroost (Ig)

Co zrobić, kiedy pestka awokado nie chce wykiełkować?


Z reguły kiełkowanie awokado to jedynie kwestia czasu i zapewnienia odpowiednich warunków. Zatem jeśli Twoje jeszcze nie wypuściło pędu z pierwszymi listkami, to spokojnie, może wciąż potrzeba mu trochę czasu. Jeśli zaś czekasz i czekasz, i nic, to spróbuj z następną pestką (może ta Twoja akurat była feralna?).

Jak pielęgnować awokado?


Roślinę ustaw w ciepłym, dobrze naświetlonym miejscu ze sporą wilgotnością powietrza. Podlewaj je w sposób umiarkowany, ale równomierny (podłoże nie może przeschnąć!). Zimą uważaj na przeciągi. Rośnie dosyć szybko. 

Brązowienie liści Awokado
Fot. @masterduck (Ig)

Dlaczego liście awokado brązowieją? 


Brązowienie obrzeży liści awokado jest zjawiskiem, z którym spotkał się (chyba) każdy ten, kto kiedykolwiek spróbował jego uprawy. To proces zupełnie normalny i niezwiązany z pojawianiem się grzyba. Awokado to typowa roślina szklarniowa, która w domowych warunkach zimą lekko zamiera (wówczas ostrożnie ze zraszaniem liści), a na wiosnę z powrotem odżywa, wypuszczając przy tym nowe liście.


Liście z brązowymi plamami spokojnie możesz oberwać albo odciąć zniszczony fragment na wysokości około 1 cm od brązowego.

Czy awokado zaowocuje?


Nie. Niestety w naszych Polskich warunkach klimatycznych jest to prawie niemożliwe. Szansę na zaowocowanie mają jedynie okazy uprawiane w idealnych warunkach, jednak i w tym przypadku stanie się to dopiero po około 5-6 latach od wykiełkowania.


A czy Ty uprawiasz w domu awokado? Skomentuj poniżej lub napisz na adres magicznycontact@gmail.com






You Might Also Like

11 komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. Dzięki! Cieszę się, że Ci się podoba.

      P.S Masz już swoją dżunglę z Awokado? 😊🌿

      Usuń
  2. Jeszcze dżungli to nie mam. Na razie mam dwie pestki i zagospodarowałam je tak, jak napisałeś. Czekam jakie ziółko z nich wyrośnie.

    Karina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzymam kciuki za olbrzymią awokadową dżunglę😊🥑

      Usuń
  3. U mnie właśnie awokado oczekuje na wykiełkowanie :) już nie mogę się doczekać, aż będę mogła przesadzić :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super sprawa! Trzymam kciuki. Psyt psyt- nie musisz go przesadzać, awokado można nawet po wykiełkowaniu uprawiać w słoiku😊🥑

      Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Takie awokado rzeczywiście daje wnętrzu fajnego klimatu. Super.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzis magiczny dzień mój syn przyszedł na świat 11 lat temu.Postanowiłam posadzić awokado dać życie roslince. Dziękuję za podpowiedź jak to zrobić. Może za 5lat będę świętować podwójnie. Pozdrawiam Monika

    OdpowiedzUsuń
  7. Moje Awokado ma już 1rok i ma wysokość około 20cm i z 6listków. Czekam aż będzie mega duże może kiedyś zaowocuje.

    OdpowiedzUsuń

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzą, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy