bosco verticale Guangxi

Warte podziwu: Chińczycy budują miasto z 40 000 drzew, które walczy ze smogiem!

08:00:00Adam Kasicki


Pamiętasz, jak kiedyś pisałem o pionowym lesie, czyli Bosco Verticale, dwóch wieżowcach mieszkalnych w centrum Mediolanu, których balkony i tarasy pokryte są w sumie ponad 900 drzewami? Jak się okazuje, Chińczycy planują coś znacznie większego i to w niedalekiej przyszłości!

Zobacz miasto rodem z przyszłości, które walczy ze smogiem. 👇

Warte podziwu: Chińczycy budują miasto z 40 000 drzew, które walczy ze smogiem!

Liuzhou Forest City to projekt miasta, który łączy funkcjonalność budynków mieszkalnych z walką o ochronę środowiska, czystość gleby i zwiększenie bioróżnorodności w przestrzeni miejskiej. To również biura, domy, hotele, szpitale i szkoły w całości pokryte drzewami (40 000) i innymi drobnymi roślinami (około 1 miliona!).


Ta niebywała inwestycja będzie położona na północ od Liuzhou, w górzystym terenie Guangxi, w Chinach i zajmie nieprawdopodobną powierzchnię ponad 175 ha.

Liuzhou Forest City.

Jak przyznał sam architekt, Stefano Boeri, Chiny są jednym z największych państw świata, w których z roku na rok (w milionowym tempie) wzrasta liczba ludności dużych miast. Tak duża liczba ludzi mieszkających w jednym miejscu wymaga odpowiedniego rozplanowania przestrzeni publicznej. Stąd pomysł miasta przyszłości, w całości pokrytego zielenią, która nie tylko pełni funkcje estetyczne, ale przede wszystkim zmniejsza zanieczyszczenie powietrza.

Stefano Boeri Architetti.

Szacuje się, że w całym mieście zamieszka około 30 tys. mieszkańców, którzy będą mogli cieszyć się wyjątkowo czystą atmosferą. To wszystko za sprawą drzew, które rocznie pochłoną nawet 10 tys. ton CO₂, a jednocześnie dostarczą ponad 900 ton czystego tlenu. Dodatkowo cała elektryczność będzie oparta o czystą energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, jak np. źródła geotermalne, które dostarczą również cieplej wody, czy chociażby energia słoneczna pochodząca z paneli słonecznych położonych na dachach budynków mieszkalnych.

Ochrona środowiska.

Cała inwestycja zostanie zrealizowana do 2020 r.

A więc tak będą wyglądały miasta przyszłości. Kto by się spodziewał, że zamiast latających samochodów, postawimy bardziej na życie w zgodzie z naturą, wykorzystując do tego najnowszą technologię. Jestem pełen podziwu, bo okazuje się, że jeśli tylko chcemy, możemy zadbać o naszą planetę, nie ograniczając przy tym tempa i poziomu naszego życia. Brawo my!


Vertical Forest Mediolan.

Jestem ciekawy, czy Tobie podoba się takie miasto? Skomentuj poniżej lub napisz na adres magicznycontact@gmail.com , a ja na pewno odpiszę.

źródło zdjęć: @stefanoboeri (Ig)

You Might Also Like

2 komentarze

 1. Ale świetny pomysł, ci Chińczycy są niesamowici. Może nasi architekci by coś od nich zmałpowali. Artykuł bomba, gdyby nie Ty w życiu nie dowiedziałabym się o czymś tak niesamowitym.

  Karina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chińczycy są niesamowici, ale to włoskiemu architektowi należą się gromkie brawa. Mam nadzieję, że już niedługo w Polsce będą powstawać takie super kreatywne projekty, oczywiście z roślinami w roli głównej.

   Dziękuję ślicznie za miły komentarz!😊🌿

   Usuń

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy