czyszczenie dom

Gorący temat: Zobacz jak pielęgnować rośliny zimą!

22:02:00Adam Kasicki


Zima to bardzo trudny czas, szczególnie dla naszych roślin domowychNiewielki dostęp do światła, wysoka temperatura, oraz mała wilgotność powietrza, sprawiają, że większość z nich ma problem z przeżyciem tej pory roku. Natomiast te, które już ją przetrwają, najczęściej są w opłakanym stanie.

A przecież nie chcemy, aby piękne, duże, ozdobne liście, nagle stały się wyblakłe i zwiotczałe... Co więc zrobić, aby nasze domowe rośliny przeżyły zimę i wciąż cieszyły oko? No właśnie... odpowiedź na to pytanie znajdziesz we wpisie poniżej👇

Uwaga: Jeśli potrzebujesz ultraszybkiej pomocy, pędź na sam dół do nagłówka "W skrócie"

Fot. @kraut_kopf

Kluczem do sukcesu są odpowiednie warunki!


W trakcie przymrozków dużym problemem jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza... a przecież to ona ma znaczny wpływ na naszą roślinę i jej rozwój! Jak więc nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia powietrza przez pracujące pełną parą grzejniki?

Ustaw doniczkę na podstawce z kamyczkami i wodą. Będą one dłużej utrzymywały wilgotne powietrze wokół rośliny. Pamiętaj jednak, aby nie nalewać zbyt dużej ilości wody do podstawki- wystające z doniczki korzenie mogą wówczas przegnić. Warto więc upewnić się, że dno doniczki nie dotyka bezpośrednio wody (stoi na kamyczkach). Innym praktycznym pomysłem jest owinięcie donicy zwilżonym torfem lub mchem.

Obecnie w wielu sklepach możemy nabyć ceramiczne nawilżacze powietrza w różnych kształtach, wzorach i kolorach. Do naczynia zawieszonego na kaloryferze wlewamy odpowiednią ilość wody. Podczas gdy kaloryfer będzie ogrzewał pomieszczenie, woda nawilży powietrze.

Pamiętaj, że każda roślina inaczej znosi warunki panujące w domu i każda potrzebuje innej zawartości płynów w powietrzu do prawidłowego wzrostu i rozwoju!

Stanowisko uprawy
Fot. @urlocalplantboy

Dobierz odpowiednie stanowisko!


Równie istotne co wilgotność powietrza jest odpowiednie stanowisko, a co za tym idzie dostęp do światła, którego tak mało jest podczas krótkich, ponurych dni styczniowych. Ważne jest więc, aby w okresie zimowym dostarczyć go jak najwięcej.

Doniczkę z rośliną ustaw jak najbliżej okna. Sprawdź tylko, czy pod okiennym parapetem nie ma rozgrzanego kaloryfera, który mógłby ususzyć Twoją roślinę.

Na okres oziębień najlepiej jest zdjąć z okien firany, zasłony i wszystko to, co zmniejsza dostępność światła. Warto pamiętać, że niedobór światła słonecznego sprawia, że rośliny marnieją, ich pędy stają się długie i wiotkie, a występujące sporadycznie liście małe i blade.

Problem blednięcia liści najlepiej widać u roślin nielubiących zimnych przeciągów powietrza, kwiatów o intensywnych barwach, np. Anturium. Zbyt mała ilość światła lub jego całkowity brak mogą doprowadzić do znacznego uszkodzenia struktur roślinnych, lub do całkowitego obumarcia jej.

Ciekawym rozwiązaniem są lampy do uprawy roślin, które zapewniają odpowiednie warunki świetlne nawet zimą. Niestety i one nie są pozbawione wad. Każda roślina lubi innego rodzaju światło, ciężko jest więc dobrać to idealne, kiedy uprawiamy więcej niż jeden gatunek.

Dobierz idealną temperaturę
Fot. @createaholic

Pamiętaj o temperaturze!


Bardzo ważną rzeczą służącą wzrostowi rośliny jest temperatura. Większość roślin ma swoją optymalną do wzrostu. Problem pojawia się zimą, w okresie grzewczym.

Mały dostęp do światła wyrównasz niższą temperaturą, dzięki czemu rośliny przejdą w stan regeneracji, podczas którego nie będą wypuszczały nowych pędów, liści, ani kwiatów. Jeśli jednak nie możesz obniżyć temperatury, postaw kwiaty jak najbliżej okna, przy nim temperatura jest nieco niższa, a dostęp do promieni słonecznych większy. Pamiętaj, aby przy otwieraniu okna ustawić rośliny w głębi pomieszczenia (niektóre z nich są bardzo wrażliwe na przeciągi i nagłe zmiany temperatury).
Pielęgnuj i podlewaj
Fot. @andrea_groot

Dowiedz się jak pielęgnować!


Zimą większość roślin doniczkowych nie potrzebuje pielęgnacji w postaci nawożenia. W tym czasie warto jest się skupić na wykonywaniu drobnych zabiegów pielęgnacyjnych, a przede wszystkim zapewnieniu odpowiednich warunków (patrz wyżej👆).

Na niektóre rośliny dobrze wpływa zraszanie liści. W pobliżu niej wzrośnie wilgotność powietrza, zarazem budując mikroklimat podobny do tego, w którym występuje. W ten sposób warto dbać np. o Storczyki.

Warto również oczyścić rośliny z kurzu... w ten sposób zwiększymy powierzchnię, na którą padać będą promienie słoneczne. Dzięki temu nasza roślina będzie piękniejsza i nie utraci swojego pierwotnego koloru. W tym celu użyj miękkiej, wilgotnej gąbki, lub po prostu umyj roślinę w wannie.👈 Uważaj tylko żeby nie zalać korzeni... będą gniły.

W przypadku bardzo niewielkich i delikatnych struktur (Kaktusy!) kurz usuniesz używając pędzelka.

Rośliny zimą
Fot. @melissamlo

W skrócie


Zima to istny horror dla naszych domowych upraw. Aby umożliwić im jak najlepszy rozwój, zwróć uwagę na trzy czynniki: wilgotność powietrza, światło, oraz temperaturę. Stale kontroluj poziom ziemi w doniczce, tak aby jej nie ubyło. W przypadku uprawy parapetowej przenieś roślinę w chłodniejsze miejsce, z mniejszym dostępem światła. Jeśli jest to niemożliwe, wystarczy, że ustawisz doniczki bliżej okna (uważaj na grzejnik pod parapetem). Doniczkę możesz ustawić na podstawce z kamyczkami i wodą lub owinąć doniczkę wilgotnym torfem. Podlewaj regularnie, ale nie zalewaj. Zimą nie musisz roślin nawozić (chyba że kwitną). Pielęgnację uprość do oczyszczania z kurzu i zraszania liści. Czyść wilgotną gąbką lub pędzelkiem. Tak, to istotne, choć brzmi śmiesznie.


Jeśli ten wpis jest przydatny, skomentuj go lub napisz na adres magicznycontact@gmail.com





You Might Also Like

3 komentarze

  1. Jestem milośnikiem roslin. Podoba mi sie dzisiejszy Twoj wpis. Piszesz ciekawie dlatego przeczytalem caly artykul od poczatku do konca. Podobal mi się rowniez wpis o roslinach ktore proponujesz do biur.
    Pozdrawiam
    Maniak roślin

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło. Cieszę się, że mój wpis się spodobał. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz! 😊🦄🌵

      Usuń

Mam nadzieję, że spodobał Ci się wpis. Jeśli tak, napisz komentarz i zostaw po sobie magiczny ślad.

Najciekawsze

Dziękuję

Mam serce pełne wdzięczności dla wielu osób, w tym dla mojej rodziny: mamy, taty, babci, wujka. W szczególności chciałbym jednak podziękować mojej wieloletniej mentorce, bratniej duszy- Annie Danowskiej, za wsparcie mentalne, górę pomysłów i wiarę w cały projekt. Dziękuję również Tobie drogi czytelniku za wsparcie i poświęcony czas. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzą, ten blog istnieje dzięki Wam.

Formularz kontaktowy